Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Pozitivní nálada trhu dlouho nevydržela, strach z recese v eurozóně a ebola nahánějí strach, analýza USD/JPY, USD/CHF a USD/CAD

Autor: Michala Moravcová

Pozitivní nálada ze středečního zápisu ze zářijového zasedání americké centrální banky (Fed) nevydržela akciovému trhu dlouho. Ten ve čtvrtek smazal všechny své středeční ztráty a opět se propadl do červených čísel. Oba hlavní akciové indexy S&P 500 a Dow Jones se tak obchodují u klíčových úrovní 200denního průměru. Tato hodnota „supportu“ dosud vždy úspěšně zastavila akciový výprodej, proto je nutné sledovat, zdali se to podaří i nyní.Negativní nálada z amerického akciového trhu se pak v noci přesunula i do Asie, kde japonský index Nikkei oslabil o 1,3 procenta a následně i dnes ráno do Evropy, kde se německý index Dax obchoduje 1 procento v mínusu.

Trhem nyní hýbou obavy z globálního hospodářského růstu, jež včera opět oživil prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi, když zopakoval, že kvantitativní uvolňování nebude bez ekonomických reforem v eurozóně fungovat a varoval před inflačními riziky. Rovněž uvedl, že ekonomický růst ve společné měnové unii se zpomaluje a ECB by měla usilovat o zvýšení inflace. Slova se včera chytli i členové americké bankovní rady (FOMC) Stanley Fisher a John Williams. Oba dva řekli, že očekávají první zvýšení základní úrokové sazby do poloviny roku 2015, což je opět v rozporu s tím, co uváděl zápis ze zářijového zasedání FOMC. Někteří účastnící akciového trhu si rovněž kladou otázku, co se bude v ekonomice USA dít, když Fed přestane pumpovat peníze do ekonomiky, což by se mohlo stát již na konci tohoto měsíce.

Obavy z ekonomického růstu v eurozóně včera opět podtrhlo Německo, kde objem exportu v srpnu klels o 5,8 procenta, což je nejhlubší pokles od finanční krize. Největší ekonomiku eurozóny již podle všeho zraňují ruské sankce, protože export do Ruska tvoří 1,4 procenta HDP Německa. K tomuto výsledku se připočítají špatná čísla průmyslové produkce a objednávek továren ze začátku týdne a panika je ve vzduchu. Mezinárodní měnový fond (MMF) rovněž tento týden snížil výhled globálního růstu HDP a zdvojnásobil šance eurozóny na návrat do recese na téměř 40 procent. Na obavy ze zpomalení  globálního ekonomického růstu reaguje i ropa. Evropská ropa BRENT se včera propadla pod 89 dolarů, což je prvně od roku 2010 a od svých červnových maxim oslabila o 21 procent. Americká WTI se obchoduje na nejnižších hodnotách od roku 2012 (84,20 USD za barel).

Americký trh práce včera opět zveřejnil solidní číslo, když počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl lepších (287 000) než očekávaných čísel (291 000). 4týdenní průměr (287 750) se tak propadl ne 8letá minima.

Obavy z globálního ekonomického růstu a výprodej rizikových aktiv včera pocítil i australský a novozélandský dolar, které vůči USD poklesly z 2týdenních maxim. Naopak peníze přitékají do bezpečných přístavů, jakými jsou japonský jen, zlato, švýcarský frank a dluhopisy, jejichž výnosy klesají. Výnosy amerických 10letách státních dluhopisů klesly na 2,3 procenta. Vůči USD si JPY tento týden zatím připisuje 1,8 procenta zisku.

Makrokalendář pro dnešní den:


USD/JPY
se obchoduje u Fibonacciho úrovně 23,60 (107,899), přičemž se mu včera dokonce podařilo pod ní uzavřít, což indikuje další pokles. Dalším cílem by se mohla stát Fibonacciho hladina 38,20.  

USD/CHF se obchoduje v rostoucím kanálu a nad Fibonacciho úrovní 23,6. Dokud se bude měnový pár nacházet v tomto kanálu a nepropadne se pod Fibonacciho úroveň 23,6, budeme v rostoucím trendu a lze preferovat nákupní pozice. Jako silná podpora se jeví i hodnota 0,9500. Není vyloučeno testování předchozích maxim 0,9600 – 0,9650.

Měnový pár USD/CAD má podle všeho opět namířeno na sever. Proti CAD nyní hrají hlavně nízké ceny ropy. Odpoledne v 14:30 budou zveřejněna čísla z trhu práce z Kanady, proto pozor na zvýšenou volatilitu. Hladina 1,1120 se zdá jako silná podpora. Důležité je uzavření denní svíce nad Fibonacciho hladinou 50, ideálně však až nad předchozími maximy 1,1270. Pak by se USD/CAD mohla otevřít cesta nahoru až k hodnotě 1,14250.

zpět na seznam