Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Evropa se rozhodla pro levici

Autor: Michala Moravcová

 

Obyvatelé Evropy dali tento víkend jasně najevo svůj negativní postoj k úsporným opatřením, které pro ně připravují jejich vlády jako řešení problému zadluženosti státních rozpočtů. Voliči svůj názor vyjádřili v prezidentských volbách ve Francii, v parlamentních volbách v Řecku a v municipálních volbách v Itálii, Británii a Německu. Investoři nejvíce sledovali výsledky voleb ve Francii a v Řecku.

Ve Francii byl novým prezidentem zvolen levicově orientovaný  Francois Hollande, který porazil úřadujícího prezidenta Nicola Sarkozyho. Francie má levicového prezidenta poprvé od roku 1995. Tento výsledek byl po výsledcích prvního kola prezidentských voleb částečně očekáváný. Trhy reagovaly na toto vítězství negativně, protože je velkým otazníkem, jakým způsobem se Hollande rozhodne obnovovat ekonomický růst ve Francii. Zásadní pro trhy bude spolupráce mezi F. Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merklovou. Důležité je, aby se jejich názory na ekonomickou situaci v Evropě příliš nelišily a tím nezpůsobovaly politickou a tržní nejistotu.

V Řecku voliči vyslovili svůj jasný nesouhlas s úspornými opatřeními, jež byly v krajině zavedeny z důvodu splnění podmínek finanční pomoci od mezinárodních institucí. Na rozdíl od dosavadních voleb, které se v Řecku v minulosti konaly, voliči začali více preferovat malé radikální levicové a pravicové strany. Tradiční konzervativní strany "Noví Demokraté" a PASOK, které ovládaly řeckou politiku během posledních dekád, získaly méně než polovinu křesel v parlamentu. Parlamentní nadpoloviční většina je potřebná k přijímání důležitých zákonů. Kdyby zmíněné dvě strany chtěly mít v parlamentě většinu, musely by k sobě do koalice přibrat nějakou třetí parlamentní stranu. Bohužel žádná jiná politická strana není pro-evropsky orientovaná a nesouhlasí s úspornými opatřeními, které musí Řecko plnit, aby dostálo svým závazkům a nezkrachovalo.
Ostatní malé strany jsou programově natolik odlišně orientované, že je vysoce nepravděpodobné vytvoření koalice jenom s jejich účastí. Budoucnost řeckého parlamentu je tedy velice nejistá a všichni investoři ji budou určitě pečlivě sledovat.

Svůj negativní postoj ke škrtům a úsporným opatřením ve volbách do obecních orgánů vyjádřili voliči i v ostatních evropských zemích -  v Německu, Itálií, Británii. Voliči svými hlasy jasně preferovali levicově orientované politické strany.

Trhy na tyto události reagovaly negativně.  Euro se vůči dolaru po zahájení obchodování propadlo pod kritickou úroveň 1.30 za USD.


zpět na seznam