Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Jak se Španělsko popere s bilancemi španělských bank?

Autor: Michala Moravcová

 

Minulý týden ratingová agentura Standard & Poor´s  snížila rating jedenácti španělských bank.  Jednou z nich byla také Banco Sabadel, která přebrala kontrolu nad problematickou "caja". Toto spojení bylo součástí parlamentní konsolidace bank a Banco Sabadel  se tak minulý týden ocitla na nejnižším ratingovém stupni "junk". Mezinárodní měnový fond vydal minulý týden doporučení, aby vybrané španělské banky posilnily své bilance. To vše kvůli rostoucímu počtu špatných půjček v těchto bilancích. MMF ve svém doporučení také vyzval Španělsko, aby zvážilo očištění bilancí španělských bank od špatných úvěrů. Podle odhadů španělských ekonomů to může představovat až 130 miliard euro. V roce 2009 podobné situaci čelilo také Irsko. Muselo očistit řadu svých bank, které měly ve svých bilancích až 90 miliard eur v podobě špatných aktiv.

Španělský parlament momentálně rokuje s národní bankou o tom, jestli tuto operaci provést a jakým nejvhodnějším způsobem přesunout špatná (“toxická“) aktiva z bank do státem ručící agentury.  Otázkou je, jestli ručení samotného Španělska bude dostačující, anebo jestli také bude zapotřebí ručení mezinárodních organizací. Největší španělské banky Banco Santander a BBVA, které podle svých tvrzení žádnou záchrannou akci tohoto typu nepotřebují, jsou výrazně proti takové operaci.

Argumentují tím, že převod špatných aktiv z komerčních bank do jiné banky není řešením problému. Tímto se jen přesunou špatné úvěry z komerčních bank do jiné instituce. Břemeno špatných úvěrů z bank na stát (tedy na daňové poplatníky) neznamená řešení.   Toto navrhované řešení od MMF dokonce ani nepomůže zvýšit úvěrovou kapacitu komerčních bank. Ta je ochromena rostoucím počtem špatných, jak komerčních, tak hypotečních úvěru, což je způsobeno klesající schopností lidí splácet své závazky. Dále tvrdí, že řešení vidí spíše v reformě bankovního systému jako celku.


Jak se Španělsko s tímto problémem popere, uvidíme již v nejbližších dnech. Na jedné straně zahraniční investoři tlačí na španělskou vládu, aby očistila bilance španělských bank, a tímto způsobem alespoň trochu zlepšila svou reputaci. Na druhé straně dvě největší španělské banky, jejichž vliv v zemi není zanedbatelný, dávají jasně najevo svůj nesouhlas. Považují takové řešení za nevhodné a nekoncepční, protože odsouvá problém někam jinam. Na tento problém, který je zdánlivě vyřešený, se na chvíli zapomene a nakonec vždy vyplyne potřeba většího množství peněz, které se nejlépe získávají od daňových poplatníků.

zpět na seznam