Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Kam v krizi investují bohatí?

Autor: Michala Moravcová

 

Poslední americké studie ukazují, že bohatí Američané vybírají svoje peníze z akciových fondů a upřednostňují jiné investiční příležitosti. Kam v období krize investuje 1% nejbohatších Američanů? .....

 

Podle posledního průzkumu nejbohatší Američané radikálně zredukovali svoje investice do akcií. Zatímco v roce 2007 tvořili 76 % jejich portfolia akcie, dnes je tento podíl výrazně nižší. Poslední studie ukazují, že jenom 46 % úspor bohatých Američanů je investovaných do akcií. Zbytek tvoří drahé kovy – zejména diamanty a nemovitosti.

 

Hlavním důvodem proč investoři ztrácejí důvěru v akciové trhy, jsou přetrvávající obavy z politické situace v Řecku, obavy o možnost oživení ekonomického růstu a obrovské zadlužení, jak americké, tak evropských ekonomik.

 

Z těchto důvodu jsou investoři obezřetnější a v investování konzervativnější. Své úspory raději alokují do hmotných aktiv, jakými jsou peníze, drahé kovy, nemovitosti a umělecké sbírky. Tvrdí, že tato aktiva se sice nezhodnocují tak rychle jako akcie, ale na druhé straně jsou podle nich mnohem bezpečnější, protože nemohou tak rychle ztratit na hodnotě. Nemůžeme, ale opomenout jednu hlavní nevýhodu tohoto způsobu investování. Jedná se o velmi dlouhodobé investování, protože tito aktiva jsou velmi nelikvidní. V případě, že jich chceme prodat a nechceme na nich prodělat, musíme počítat, že doba prodeje se může pohybovat v horizontu 6- 12 měsíců. 

 

Určitě nikdo nebude těmto investorům oponovat, když říkají ,že pohled na Picassa na zdi je příjemnější, než pohled na propadající hodnotu akcií na monitoru. 

zpět na seznam