Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ropa se těší pozitivnímu sentimentu. Bude pokračovat i po dnešních ekonomických událostech?

Autor: Michala Moravcová

 

Ropa po sériích výprodejů opět posiluje. V průběhu včerejšího obchodování její cena vzrostla o 2.6%. Negativní sentiment vystřídala naděje, že by FED pod tlakem nedávných špatných ekonomických dat z USA a nelepšící se situaci na trhu práce, přece jenom mohl přistoupit k dalšímu měnovému uvolňování. Možná bude všechno jasnější již dnes odpoledne. Jako každý čtvrtek, nás v 14:30 čekají žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA. V 16:00 pak následuje proslov šéfa FEDu Bena Bernankeho, z kterého se snad dozvíme něco více o budoucím směřovaní měnové politiky.

 

Ropa roste i v důsledku očekávání, že Evropa přece jenom přesvědčí Španělsko, aby ji požádalo o finanční pomoc. Evropští představitelé věří, že kdyby se do Španělska nalily peníze z ESFS, situace by se v tamějším bankovním systému stabilizovala, trhy by se zklidnily. Španělé, ale pořád tuto pomoc odmítají. Dnes je čeká aukce 10 letých bondů, která napoví, jestli, a za jakých podmínek je Španělsko schopné financovat potřeby své ekonomiky prostřednictvím finančních trhů.

 

Aktuální růst ceny ropy nasvědčuje tomu, že investoři doufají v politiky, že by mohli přijmout opatření k podpoře ekonomického růstu, na kterém je poptávka po této komoditě závislá. Ve prospěch ceny ropy hovoří i nejisté dodávky ropy z Iránu.

 

Je otázkou, zdali bude růst černého zlata v dnešní nestálé situaci nadále pokračovat. Stále není dořešena situace v Řecku, nad Španělskem se matně rýsují možné varianty řešení narůstající kritické bankovní situace. Nikdo zatím nezmiňuje Itálii, na jejíž záchranu by v případě podpory Španělska v ESFS již nezbyly dostatečné peníze.

 

Každopádně je jisté to, že dřív než z Evropy, se asi opět dočkáme řešení z USA. Svědčí o tom i fakt, že včera prezident Evropské centrální banky Mario Draghi ponechal nezměněnou úrokovou sazbu.  Ve svém projevu apeloval na lokální parlamenty, aby přistupovaly aktivněji k řešení nešťastné situace v Evropě a nespoléhaly se jenom na ECB.

 

zpět na seznam