Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Pozitivní zprávy kromě Španělska přinesla o víkendu také Čína

Autor: Michala Moravcová

 

V sobotu byla zveřejněna série dat z čínské ekonomiky.  Vše naznačuje tomu, že expanzivní měnová politika čínské centrální banky začíná přinášet své plody.  

Čínská centrální banka minulý týden prvně od roku 2008 snížila úrokovou sazbu, přičemž předtím již několikrát snížila výši povinných minimálních rezerv držených komerčními bankami.  Obě akce byly zaměřeny na oživení trhu půjček. Zdá se, že zvolený postup se nemíjí účinkům, protože právě domácí poptávka a investice byly hnací sílou průmyslu v předchozím měsíci.

 

Průmyslová výroba v květnu vzrostla o 9.6 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Tato data se považují za malinko horší, protože ekonomové očekávali růst ve výši 9.8 %. Navzdory tomu desetiprocentní růst průmyslové výroby je pořád velmi hezké číslo.

 

Dále čínský statistický úřad publikoval výši investic do dlouhodobých aktiv, jakými jsou například investice do infrastruktury a nemovitostí. Od ledna do května tohoto roku se v této sféře investovalo o 20.1 % více ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce. Data byla o malinko lepší, protože ekonomové očekávali růst ve výši rovných 20.0 %. Investice do dlouhodobých aktiv jsou momentálně jedním z klíčových ekonomických indikátorů, které investoři sledují. Právě tyto investice byly druhou největší hnací silou ekonomického růstu v prvním kvartále tohoto roku.

 

Ačkoliv byla výše uvedená čísla v souladu s očekáváním investorů, myslím si, že růst průmyslové výroby ve výši 9.6 % a nárůst investic do dlouhodobých aktiv o 20.1%, jsou pro investory pozitivním sdělením. Signalizují, že Čína zvolila správné kroky k léčení svých problémů a nemusíme se prozatím obávat výrazného zpomalení jejího ekonomického růstu.

 

Zveřejňování dat pokračovalo i v neděli. Velmi pozitivně nás překvapila čísla z čínské obchodní bilance. Import v květnu vzrostl o 12.1 %, přičemž se očekával růst jenom ve výši 5 %.

 

Největší skok v importu zaznamenal dovoz komodit. Toto sdělení je velice pozitivní pro Austrálii a její ekonomiku, která primárně exportuje komodity do Číny. Australský dolar po těchto zprávách otevřel výše o 0.685%  vůči USD.

 

Na tyto zprávy reagovala pozitivně také ropa. Texaská WTI otevřela v noci na dnešek své obchodování o 1.5 % výše.

 

Čínský export vzrostl ve srovnání s  květnem loňského roku o 15.3 %. Odborníci se domnívají, že vzhledem ke zpomalujícímu se globálnímu ekonomickému růstu nebude tato hladina exportu dále udržitelná.

 

Je nezpochybnitelné, že nedávné kroky čínské centrální banky začínají přinášet své efekty. Nemůžeme zapomínat, že opatření tohoto typu jsou dočasná a nepřinášejí trvalá řešení, protože neodstraňují strukturální problémy ekonomiky. Proto, aby byla Čína schopna čelit nákaze šířící se zejména z Evropy ve formě klesající poptávky po jejím zboží, jsou zapotřebí také fiskální stimuly. Čínská vláda již začala zvyšovat veřejné výdaje do infrastruktury (železnice) a energetických projektů.

 

 

zpět na seznam