Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Kanadská inflace zrychlila na 3%

Autor: Štěpán Hájek

Páteční seance podle očekávání nenabídla výraznější odchylku od dosavadního sentimentu na finančních trzích. Devizové trhy víceméně přešlapují na místě a vydýchávají výraznou volatilitu ze začátku týdne. Před otevřením americké burzy korigují své včerejší zisky americké akciové trhy, nicméně sentiment zůstává nadále pozitivní a uklidnění kolem obchodních válek mezi Čínou a USA by ho mělo potvrdit. Kanadský dolar dnes vyčkával především na zveřejnění kanadské inflace, jakožto jediného výraznějšího fundamentu, dopoledne byla zveřejněna finální čísla inflace v eurozóně za červenec.

Inflace v eurozóně zrychlila na 2,1%

Finální data inflace v eurozóně potvrdila zrychlující inflaci nad 2% inflační cíl ECB. Konkrétně zrychlila v červenci inflace meziročně na 2,1%, což potvrdil Eurostat. Inflace se tak přehoupla přes 2% především díky rostoucím cenám energií, následovaly služby, potraviny a alkohol. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilnější položky potravin a energií rostla meziročně na 1,1%. V obou případech se jedná o vyrovnání většinového očekávání trhu, čemuž odpovídala také reakce evropské měny, která byla minimální.

Dnešní výsledky s největší pravděpodobností nevyvolají žádný tlak na ECB, aby začala s rychlejším utahováním měnové politiky. Kvantitativní uvolňování by mělo pokračovat o od září o sníženém objemu 15 mld. EUR a to do konce letošního roku. Úrokové sazby by měly zůstat beze změny ještě dlouho po ukončení QE, pravděpodobně do léta 2019.

Inflace v Kanadě 1% nad inflačním cílem

Dnes odpoledne byly zveřejněny výsledky kanadské inflace, které velmi příjemně překvapily býky na kanadském dolaru. Kanadská inflace rostla za červenec meziročně na 3%, očekávala se přitom stagnace na 2,5%. Meziměsíčně inflace přidala 0,5%. Jádrová inflace také překvapila většinový konsenzus na 1,3%, když rostla na 1,6%. Nejvýrazněji rostly ceny energií, což lze vnímat jako jednorázový faktor, nicméně o více jak procento rostly ceny za přepravu, rekreaci a služby. Naopak klesly ceny za oblečení o -1,3%.

Inflace se tedy aktuálně pohybuje 1% nad inflačním cílem centrální banky a množí se tak spekulace o rychlejším utahováním měnové politiky centrální banky. To se zatím na příštím zasedání centrální banky nedá očekávat, nicméně kanadská centrální banka následuje FED ve zvyšování sazeb. Konkrétně banka zvýšila základní úrokovou sazbu dvakrát, stejně jako FED. Kanadský dolar reagoval na zprávu posílením a zatím na páru s americkým dolarem zpevňuje.

Trhy dnes

Jak jsem již zmínil na devizových trzích je dnes mrtvo a většina měnových párů je spíše v pohybu do strany s minimální volatilitou. Výjimkou je měnový pár USDCAD, který díky překvapivému výsledku inflace nízkou volatilitou netrpí.

Měnový pár USDJPY dnes ztrácí, kdy si americký dolar vybral oddechový čas a japonský jen vnímá situaci na trzích jako nervózní a sbírá znamenité zisky.

Akciový index S&P 500 se dnes potýká s korekcí včerejších razantních zisků a pokračuje v dnešním sentimentu i po otevření burzy v USA. Stále převládá nejistota ohledně Turecka, kdy je dnes turecká lira opět pod výraznějším prodejním tlakem. Turecký soud odmítl odvolání za propuštění zadrženého amerického pastora Andrewa Brunsona. Spojené státy zároveň oznámily, že chystají další ekonomické sankce na Turecko, pokud Ankara pastora nepropustí.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam