Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Powellův komentář dolaru spíše ublížil

Autor: Štěpán Hájek

Dnešní seanci na financích trzích by popsalo absurdní drama Samuela Becketta Čekání na Godota, interpretováno do dnešní terminologie na trzích, čekání na Powella. V 16:00 měl na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole projev guvernér americké centrální banky Jerome Powell. Jednalo se o nejzajímavější fundament uplynulého týdne.

Z dnešní ranní analýzy na trh GBPUSD zareagoval hezky trh na úroveň rezistence, z které šlo realizovat zisk kolem 10 pipů, což je intradenní standart. Jinak britská libra, stejně tak euro dnes v očekávání Powellova projevu rostly, čímž upevňovaly své pozice, kdy po několikatýdenní výprodeji s největší pravděpodobností uzavřou aktuální týden v zisku. Rostou i ostatní měny proti americkému dolaru, například australský dolar, který pozitivně reaguje na výměnu premiéra.

Další kdo je na dolarových párech v zisku, je kanadský dolar. Ten roste především díky pozitivním komentářům člena bankovní rady Wilkinse, který naznačil zvýšení sazeb. S největší pravděpodobností se tak nestane na příštím zasedání v září, kde se pravděpodobnosti pohybuje kolem 20%. Ovšem říjnové zasedání již trhy vnímají s 90% pravděpodobností zvýšení úrokových sazeb. Kanadský dolar v poslední době zužuje především dohoda NAFTA, kde se zatím má situace tak, že USA se domluví s Mexikem bez Kanady a Kanady s Mexikem bez USA.

Projev Jerome Powella

Powellův projev nakonec přinesl na trhy to, co jsme očekávali, volatilitu. Nešlo však o nic výrazně odlišného od dosavadních projevů, ačkoliv pár zajímavých komentářů zaznělo. Úvodem řekl guvernér, že FED nevidí známky inflace zrychlující nad 2%, což je poměrně zvláštní vzhledem k tomu, že jádrová inflace je nyní na 2,4%. K inflaci řekl, že v minulosti se ukázalo, že se inflace objevila nejdříve na finančních trzích a až poté rostly samotné ceny. Je lepší tedy inflaci předcházet, než být později nemile překvapen. Dále vidí do budoucna potřebu postupného zvyšování úrokových sazeb, vzhledem k tomu, že je ekonomika silná a normalizace měnové politiky jí neuškodí. Trh práce zůstává silný, což podporuje spotřebu, investice a mzdy, což by mělo stačit pro pokračování v silném hospodářském růstu.

Americký dolar nicméně nereagoval na zprávy posílením, spíše naopak. Na párech jako EURUSD a GBPUSD výraznější oslabení sledovat nelze, nicméně kanadský nebo australský dolar využily situace mnohem lépe.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam