Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Britská libra výrazně roste v reakci na komentáře ohledně Brexitu

Autor: Štěpán Hájek

Americký dolar dnes v klidném tempu pokračuje v umazávání dosavadních ztrát, ačkoliv se některé měny odpoledne vydaly opačným směrem opět proti americkému dolaru. Akciové trhy dnes odpoledne pokračují v růstu společně s ropou, která roste díky pozitivním zprávám o poklesu amerických ropných zásob.

Na devizových trzích jsme opět svědky velmi malého počtu fundamentů, nicméně i tak dostal americký dolar pozitivní stimul v podobě druhého výpočtu HDP v USA za 2. kvartál. To mělo podle očekávání klesnout z 4,1% na 4%, nicméně rostlo na 4,2%, tedy o dvě desetiny více než očekávaly ekonomové. Nešlo však fundament s extrémní relevancí, tudíž býkové na dolaru zůstávají spíše chladní a vyčkává se na další data, která by dodala býkům více sebevědomí. Americký dolar sbírá zisky především na páru s japonským jenem a australským dolarem.

Britská libra dnes dostala šok v podobě pozitivních komentářů Michela Barniera, že EU je připravena nabídnout Spojenému království nabídku na uspořádání budoucích vztahů, jaká nebyla nikdy s žádnou jinou zemí uzavřena. Libra proti americkému dolaru zpevnila o téměř jedno procento a především si ulevili investoři na britské libře, která byla zužována sérií negativních zpráv ohledně Brexitu.

Ve výprodejích pokračuje turecká lira, poté co důvěra v ekonomiku spadla na úrovně nejníže od roku 2009. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že dluh Turecka v cizích měnách přesahuje 50% HDP. Situace se tak dále zhoršuje a USA chystají další sankce, pokud nedojde k propuštění amerického pastora, který je v Turecku obviněn z terorismu a špionáže. Turecko se brání zvyšováním dovozních cel na americké výrobky a omezováním prodeje amerických výrobků.

Zásoby ropy v USA klesly dnes více, než jaké bylo očekávání. Konkrétně klesly o 2,6 mil. barelů. Zůstává tak v růstovém trendu i přes včerejší oznámení, že venezuelská produkce dostane injekci v podobě investice ve výši 430 milionů dolarů.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučen

zpět na seznam