Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Libra dostala dolar do defenzívy, trhy zůstávají nervozní

Autor: Štěpán Hájek

Své dosavadní zisky od konce minulého týdne včera částečně odevzdal americký dolar poté, co začala včera posilovat britská libra v pozadí Německých ústupků vůči Velké Británii. Kanadský dolar v pozadí včerejšího zasedání centrální banky spíše stagnoval, což by se dalo říct také o australském dolaru.

Forex

Hlavní včerejší událostí mělo být zasedání kanadské centrální banky. To však změnu v měnové politice nepřineslo, když úrokové sazby zůstaly na 1,50%. Celkově trh vnímal zasedání spíše negativně a kanadský dolar začal lehce oslabovat. Na páru USDCAD se začíná projevovat přeprodanost kanadského dolaru, který již nechce oslabovat na nižší úrovně a stagnuje lehce pod úrovní 1.32.

Nečekanou událostí, která včera ovlivnila obchodování na devizových trzích, byla zpráva o ústupcích v požadavcích Německa na Británii. Konkrétně nebude požadovat detailní plán uspořádání vztahů mezi EU a Británií. Jedná se o další pozitivní zprávu kolem vyjednávání o Brexitu v týdnu, což by mohlo do budoucna usnadnit obou stranám vyjednávání. Na to pochopitelně reagovala britská libra, která v jednu chvíli posílila o více jak 100 pipů. Velmi silný růst britské libry se projevil i do vývoje eura, které posílilo a tlačilo tak na americký dolar, který se ocitl včera odpoledne v korekci, kdy vymazal dopolední zisky.

Akcie a Komodity

V červených číslech včera uzavřely seanci akciové indexy, přičemž nejvýrazněji oslaboval německý akciový index DAX. Sentiment na akciích zůstává beze změny, nejvíce tlačí na akcie nervozita kolem měn rozvíjejících se ekonomik, které pokračují ve výprodeji a poté obchodní spory Spojených států s Kanadou a především s Čínou. Plošně pokračují postupné výprodeje na čínském akciovém trhu.

Spolu s růstem akciových indexů rostla také ropa, ta je nyní pod prodejním tlakem, který částečně způsobuje nervozita kolem výprodeje na měnách rozvíjejících se ekonomik, obchodní války a také zmírnění obav z blížícího se hurikánu v Mexickém zálivu. Během dvou dnů spadla ropa WTI z 71,30 na 68,50. Nervozita kolem obchodních válek by měla pokračovat a s ní i korekce na ropě.

Dnešní fundamenty

14:15 bude zveřejněn předstihový ADP report o zaměstnanosti. V 16:00 Nevýrobní ISM v USA. V 17:00 americké zásoby ropy. V 23:00 bude mít projev guvernér novozélandské centrální banky Orr.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam