Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Libra na vlně ústupků o brexitu

Autor: Štěpán Hájek

Pomyslné misky vah se během posledních několika dní převážily na stranu „soft“ brexitu, který by zajistil Británii odchod z EU s dohodou o podobě vzájemných vztahů a setrvání na jednotném trhu.

Británie stále stojí na prahu rozhodnutí, zda zajistit zemi hladký přechod s minimálními ekonomickými následky, který by byl pozitivní jak pro Británii, tak Evropskou unii. Británie tak zůstane velmi blízko EU za cenu omezení pravidly unie, což bude vyvolávat otázky, jaký je vlastně důvod brexitu. Druhou možností je „hard“ brexit a agresivní přestřižení pupeční šnůry EU, což je ekonomicky příliš nebezpečné a zatím vnímáno jako plán B.

Evropská unie pochopitelně nechce nechat odejít Británii zadarmo a už vůbec nesmí brexit vypadat jako jednoduchá záležitost, právě naopak. Odchod Británie z EU musí vypadat jako dlouho vleklá a komplikovaná záležitost, aby jí žádná další země nechtěla následovat. Přesně tak vstupují zástupci EU do vyjednávání a zůstávají hodně neústupní. Stejný postoj ovšem zvolila i britská strana.

Podle hlavního vyjednávače pro EU Michela Barniera Británie nechce přistoupit ke kompromisům a chce podnikat kroky pozitivní pouze pro ni a poté slíznout smetanu. Nelze však být mimo unii a mít výhody unijního člena bez jeho povinností. Britská premiérka Theresa Mayová také odmítá jakékoliv ústupky, které nejsou v zájmu Británie. Nicméně v Británii mají ve sněmovně úplně jiný problém a to, že nevědí jaký druh brexitu vlastně chtějí. Velká část opozice, konzervativců i veřejnosti stále volá po novém referendu, které by zcela jistě dopadlo jinak, to by však podle Mayové byla hrubá zrada britské demokracie.

Včera dostala britská měna pozitivní impuls, po kterém posílila o více jak 100 bodů. Konkrétně se jednalo o ústupky Německa ohledně některých klíčových požadavků. Německo se připravuje na všechny možné scénáře brexitu a připravuje si tak půdu i pro možný „hard“ brexit. Včerejší zpráva však ukázala na cestu, kterou by se mohlo vyjednávání vyvíjet a ulehčit dosažení dohody. Michel Barnier dodal, že by žádná země neměla jednat samostatně, protože by to oslabilo pozici celého bloku. Německo je však motor Evropy a její vztah s druhou největší ekonomikou starého kontinentu je klíčový pro ekonomický růst celé Evropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam