Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Mzdy v USA rostou nejrychleji od roku 2009, dolar opět posiluje

Autor: Štěpán Hájek

Dnešní seance přinesla velmi oblíbené fundamenty z amerického a kanadského trhu práce. Relevance fundamentů je však výrazně menší, než tomu bylo například před 1-2 lety. Trh práce je totiž to poslední co americkou, potažmo kanadskou ekonomiku trápí. Míra nezaměstnanosti postupně klesá na nová minima za poslední desítky let a je ekonomika v téměř plné zaměstnanosti. Nelze tedy očekávat, že by dnešní výsledky měly výraznější vliv na dosavadní politiku obou centrálních bank.

Mzdy v USA rostly nejvíce od roku 2009 na 2,9%

Americký trh práce potvrdil svou sílu a NFP report prezentoval, že se v USA podařilo za srpen vytvořit nových 201 tis. pracovních míst, což bylo 10 tis. nad očekávání. Míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na 3,9%. Co však zajímalo trhy a investory nejvíce byl růst mezd. Ten nedokázal již delší dobu překonat očekávání a stagnoval na 2,7%. Dnešní zveřejnění bylo velmi pozitivní výjimkou, když mzdy rostly za srpen meziročně na 2,9%.  To je velmi pozitivní výsledek a potvrzení, že by měly dorazit inflační tlaky, které zajistí postupný růst úrokových sazeb.

Americké centrální bance tak podle dnešního reportu nestojí nic v cestě v postupném zvyšování úrokových sazeb. Jediné obavy na posledním projevu byly ohledně dostavení se inflačních tlaků a obchodních válek. Ty však FED neovlivní a musí doufat, že Trump nezpomalí svou obchodní politikou ekonomiku a nezabrání tak bance ve zvyšování sazeb. Americký dolar reagoval pochopitelně posílením a vrátil se tak na dráhu, kterou započal koncem minulého týdne, kdy výrazněji posiloval.

Graf: Růst mezd v USA (zdroj: financialtimes.com)

Míra nezaměstnanosti v Kanadě vzrostla na 6%

Kanadský trh práce má podobné problémy jak americký. Růst mezd se ne a ne dostavit, ačkoliv banka předpokládá mnohem rychlejší tempo. Ekonomice se vymstil minulý měsíc nárůst pracujících na částečný úvazek. Za srpen totiž přišla o 92 tis. pracovních míst, dohromady ztratila ekonomika 51 tis. míst. Míra nezaměstnanosti rostla z 5,8% na 6%. Kanadský dolar reagoval na páru s americkým dolarem výrazným oslabením, což bylo částečné způsobeno i razantním posílením amerického dolaru.

Člen rady kanadské centrální banky včera ubezpečil investory, že banka počítá s postupným zvyšováním sazeb nezávisle na výsledku vyjednávání mezi USA a Kanadou. Dnešní report z trhu práce sice není nejlepším signálem pro zvyšování sazeb, ovšem banka nebude přikládat jednomu horšímu výsledku velkou váhu a bude se soustředit především na růst inflace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam