Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Dolar si udržuje růstový sentiment, stále se čeká na Trumpova cla

Autor: Štěpán Hájek

Konec minulého týdne proběhl v poměrně klidném tempu, kdy doháněl své ztráty americký dolar, kterému se na indexu amerického dolaru FUSD podařilo uzavřít prodejní gap, kterým v pátek začínal seanci.

Forex

Páteční seance byla doprovázena americkými makrodaty a to maloobchodními prodeji a průmyslovou produkcí. Ty lehce zklamaly, když rostly o 0,1%, očekáván byl růst o 0,4%. Maloobchodní prodeje očištěné o volatilnější složky jako prodeje automobilů a potravin rostly o 0,3%, což bylo také méně, něž očekávání na 0,5%. Americký dolar na horší výsledky maloobchodních prodejů spíše nereagoval a pokračoval tak v dopoledním růstovém trendu. Především dolaru pomáhal růst amerických výnosů, které se v případě desetiletých splatností dostaly zpět na úroveň 3%. Projev měl také guvernér za britskou CB Mark Carney. Britská libra se dostala do defenzívy, projev však nebyl nijak výrazně negativní a výhled CB pro sazby by měl zůstat beze změny.

Akcie a Komodity

Na akciovém trhu nakonec dokázal uzavřít americký index S&P 500 5 dní po sobě v zisku. Zotavil se tak z výprodeje způsobeném napětím kolem obchodních válek. Americký prezident Donald Trump minulý týden několikrát zopakoval, že nehodlá ustoupit z obchodního tlaku na Čínu. Stejně jako minulý týden, lze i v týdnu aktuálním každým dnem očekávat uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 mld. dolarů. Téměř celý minulý týden zakončil v zisku také německý akciový index DAX.

Přes páteční výraznější volatilitu se nakonec podařilo ropě uzavřít týden na podobných úrovních, jako v pátek otevírala. Počet ropných plošin v USA se rozšířil za minulý týden o 7 na 867, což značí potenciální nárůst americké ropné produkce, která minulý týden klesla na 10,9 mil. barelů. Hlavním katalyzátor růst ceny ropy je nejistota ohledně iránského výpadku ropy po zasažení americkými sankcemi. Indie je druhým největším importérem iránské ropy a nové zprávy naznačují, že v září a říjnu sníží dovoz ropy o polovinu.

Dnešní fundamenty

Dnes dopoledne byl zveřejněn růst inflace v eurozóně, ten však nijak nepřekvapil očekávaný konsenzus, když inflace rostla na 2% a jádrová inflace na 1%. Po zbytek dne nejsou na programu žádné další makrodata.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam