Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: S&P 500 vyrovnává historická maxima, dnes britská infalce

Autor: Štěpán Hájek

Klidnější průběh na finančních trzích včera nerozhodilo ani odvetně opatření Číny a zavedení vlastních cel na americké dovozy o objemu 60 mld. dolarů. Americký index S&P 500 i přesto vytvořil nová historická maxima a na růstový sentiment navázal i německý DAX.  

Forex

Na devizových trzích byl včera americký dolar opět z obliga. Na páru USDJPY například posiloval proti bezpečnému přístavu a zakončil seanci výrazněji v zisku. Na páru s britskou librou včera spíše konsolidoval a nenabídl výraznější změnu od dosavadního vývoje. Podobná situace nastala na páru EURUSD, kde dolar posílil až ve večerních hodinách a trhu se nedaří udržet si úroveň 1.17 jako support a investoři vyšší ceny stále odmítají. Včerejší nedostatek fundamentů neovlivnil ani vývoj na kanadském dolaru, který včera proti dolaru téměř celý den posiloval a dnes je tedy náhled na pár USDCAD shortový. Na pozitivní zápis ze zasedání australské centrální banky navázala australská měna a využívá zaváhání amerického dolaru, kdy si včera připsala cenné zisky a náhled na pár AUDUSD je dnes longový.

Čína včera oznámila zavedení vlastních cel na americké zboží v hodnotě 60 mld. dolarů. Cla by se měla pohybovat v rozmezí 5 - 10% a zahrnují 5 207 amerických produktů. Cla by měla vejít v efekt shodně jako ta americká, tedy 24. září.

Akcie a Komodity

Navzdory odvetné reakci čínské administrativy na americká cla dokázal americký akciový index S&P 500 otestovat nová historická maxima a kompletně tak smazal korekci z předminulého týdne. Nerostou však pouze americké akcie, ale také evropské a asijské. Z investorů poměrně rychle spadla nervozita kolem obchodních válek. Trhy se také potěšila skutečnost, že Spojené státy nyní stanovily cla na 10%, nikoliv 25%, jako bylo dříve očekáváno. 25% cla by však měla dorazit začátkem příštího roku, pokud nebude dosaženo obchodní dohody mezi USA a Čínou. Trhy budou nyní vyčkávat na plánovanou „fázi 3“, kterou pohrozil Donald Trump, pokud by Čína přistoupila k odvetným opatřením, což se včera stalo. Fáze 3 by měla obsahovat cla na zbytek čínského dovozu v hodnotě 267 mld. dolarů.

Růstový sentiment si včera udržel trh s ropou poté, co zdroje blízké království přišly se zprávou, že je Saudská Arábie spokojena s cenami na ropě Brent nad 80 dolary za barel. Ropný trh se aktuálně snaží přizpůsobit plánovaným výpadkům iránských dodávek po zasažení americkými sankcemi. Největší ropný producent na světě se snažil udržet cenu ropy pod 80 dolary, částečně kvůli komentářům amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dnešní fundamenty

10:30 bude zveřejněn růst inflace v Británii. V 14:30 budou zveřejněny stavební povolenky v USA. V 15:00 bude mít za ECB projev Mario Draghi. V 16:30 budou zveřejněny americké zásoby ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam