Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Brexit hlavním katalyzátorem pohybů na libře, Ropa pokračuje v růstu

Autor: Štěpán Hájek

Dnešní obchodování na finančních trzích po dlouhé době doprovodilo zveřejnění několika makrodat, které měly potenciál způsobit výraznější volatilitu. O výraznější pohyby se však opět postaraly nečekané komentáře o brexitu, na které je stále potřeba si dávat pozor. Své dosavadní zisky si zatím udržuje ropa i akciový trh.

Britská inflace zrychlila na 2,7%

V Británii byl dnes dopoledne zveřejněn růst inflace. Minulý týden byly zveřejněny britská data z trhu práce, kde mzdy rostly výrazněji nad očekávání a dal se tedy očekávat růst inflačních tlaků. Růst inflace se nakonec opravdu dostavil, když za srpen rostla inflace meziročně na 2,7%, což je nejvíce od března letošního roku, očekávalo se zpomalení inflace na 2,4%. Jádrová inflace se také po dlouhé době dostala nad 2% a rostla meziročně na 2,1%. Po delší době se tedy v Británii dostavil dlouho očekávaný růst cen, který centrální banka potřebovala. Britská libra reagovala na zveřejnění inflace zpevněním, které však dlouho nevydrželo.

Výsledky by měly podpořit centrální banku v rozhodování o zvyšování základní úrokové sazby. Hlavním ukazatelem, který bude centrální banka sledovat, je vývoj brexitu. Další zvyšování sazeb je podmíněno tím, že se Británie dohodne s EU na budoucnosti vzájemných vztahů.

Graf: Vývoj inflace v Británii za poslední rok (Zdroj: Investing.com)

Brexit je na libře stále téma číslo jedna

Poté co britská libra začala zpevňovat v reakci na pozitivní výsledky růstu inflace, dostaly libru pod tlak komentáře premiérky Theresy Mayové. Vyjednávač za EU Michel Barnier včera oznámil, že připravuje vylepšený návrh pro pohyb zboží mezi Severním Irskem a Británií. Nový plán nezahrnoval zavedení celních kontrol v Irském moři a respektoval celistvost Spojeného království. Hlavním důvodem aktuálních rozporů je forma hranice mezi Irskem a Severním Irskem, které by mělo být považováno za území oddělené od zbytku Británie. Britský deník The Times přišel se zprávou, že britská premiérka návrh EU na podobu hranic odmítne. Mayová zůstává neústupná a bude trvat na tom, že jakékoliv řešení musí vnímat Spojené království jako celek. Britskou libru dostala zpráva pod prodejní tlak, který byl tak silný, že způsobil menší výprodej i na euru a ostatních měnových párech, kde dnes posiluje americký dolar.

Akci spolu s ropou pokračují v růstu

Akciové indexy si dnes udržují růstový sentiment ze včerejška a připisují si další zisky. Americký index S&P 500 je jen několik desetin procent od nových historických maxim a růst jednotlivých akciových titulů jako je Tesla a Netlfix by měl poskytnout dostatečnou podporu. Již sedmý den v řadě roste také německý index DAX a to navzdory rostoucím rizikům kolem obchodních válek, dnes zatím přidal 0,60%.

Na včerejší zprávy o spokojenosti Saudské Arábie s cenami ropy nad 80 dolarů dnes navazuje ropa a lehce zpevňuje, přičemž spíše přešla do užší oblasti konsolidace. Brentu se stále nedaří dostat se nad hranici 80 dolarů za barel, která je pro investory zároveň silnou psychologickou hranicí. Tomu dnes mohly částečně pomoci americké zásoby ropy, které vinou hurikánové sezony klesly již pátý týden v řadě. Konkrétně zásoby klesly o 2,1 mil. barelů, ačkoliv se očekával výraznější pokles o 2,7 mil. Především americká ropa WTI reaguje na zveřejnění zprávy posílením a obchoduje se nad 70 dolary za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam