Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

10 nejpřísnějších úsporných opatření v Řecku

Autor: Michala Moravcová

 

Obyvatelé Řecka už čelí přísným úsporným opatřením, které musel řecký parlament pod nátlakem věřitelů uvést do praxe. Změny, které nové zákony přinesly, se již dotkly svými bolestivými následky všech. Pojďme se podívat na ty, které se Řekům jeví jako nejvíc citelné.

 

  1. Vyšší spotřební daně až o jednu třetinu v důsledku čeho vzrostla cena alkoholu, tabáku a pohonných hmot. Vyšším cenám se dokonce  nevyhne ani typický řecký nápoj Ouzo.
  2. Mzdy ve veřejném sektoru postupně poklesnou až o 15 procent.
  3. Nastanou také  přísná omezení v přijímaní nových státních zaměstnanců do pracovního poměru. Cílem je postupně snížil jejich, dnes nadměrný, počet. Tento rok se bude do státního sektoru najímat jen jedna desetina z počtu zaměstnanců, který odejdou do důchodu anebo opustí zaměstnáni z jiného důvodu. V následovaných letech se toto číslo zvýši na jednu pětinu.
  4. Snížení výdajů na obranu. V roce 2012  se náklady na obranu Řecka ořežou o 200 miliónu euro. 0d roku 2013 do roku 2015 se každý rok v této sféře utratí o 333 miliónu eur méně.
  5. Utahování opasků se projeví i ve školství. Dle plánu by se mělo definitivně zavřít anebo navzájem sloučit 1976 škol.
  6. Změny nastanou i v, nejvíce citelné, sociální politice státu. Věk odchodu do důchodu se posune z 61 na 65 let. Budou se postupně snižovat i sociální výdaje státu, a to následovně. V roce 2012 klesnou o1.28  miliard euro, v roce 2013 o1.03  miliard euro, v roce 2014 o 1.01 miliard euro.
  7. Součástí úsporných opatření je i privatizace strategických podniků. Na prodej bude největší řecká sázková kancelář OPAP. Pro lepší představu čtenáře bychom ji mohli přirovnat k české Sazce. Dále bude v nabídce státu Hellenic postbank (poštová banka) a  Hellenic Telecom (telekomunikační společnost). Stát bude také prodávat svůj podíl například ve vodárnách (Athéna Water), elektrárnách (PPC electric) a rafinériích (Hellenic Petroleum).
  8. Škrty postihnou i zdravotnictví. V období od roku 2012 do roku 2015 se v zdravotním sektoru musí ušetřit 1.81 miliard eur.
  9. Sazba DPH se z dnešních 19 % zvýši až na 23%, což lidé pocítí při každém svém nákupu.
  10. Zavede se daň z přepychu. Speciální daň z luxusu bude uvalená na jachty,auta, vyšší příjmy a nadměrně profitující firmy anebo organizace.
zpět na seznam