Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Dolar koriguje včerejší zisky, akcie jsou pod prodejním tlakem

Autor: Štěpán Hájek

Americký dolar dnes ztrácí půdu pod nohama a koriguje tak včerejší výraznější zisky, kterých dosáhl pomocí růstu výnosů z amerických dluhopisů. To však pomohlo ostatním měnám, které naopak korigují včerejší ztráty. Pod silným prodejním tlakem se také ocitly akciové indexy a jediný z trhů, kde si investoři udržují své pozice je ropa.

Americký dolar se dnes vydal výrazně na nižší úrovně, což není podloženo žádnými fundamentální zprávami, ale především korekcí včerejších zisků a výprodeji na akciových trzích. Důvodů k oslabení přitom americký dolar moc nemá. Včera zopakoval guvernér americké centrální banky, že kondice americké ekonomiky je velmi dobrá, což mohou již zítra potvrdit výsledky z amerického trhu práce. Slabšího dolaru však pochopitelně využily ostatní měny. Nejvýrazněji pak britská libra, která smazala včerejší korekci a aktuálně se obchoduje na úrovních pondělního open.

Fundamentálně se dnes na trzích nic neudálo. Data, která dnes dorazila na trhy, nejsou dostatečně silná, aby ovlivnila vývoj na finančních trzích. V USA byly zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, ty klesly na 207 tis., očekávání bylo na 214 tis. V 16:00 kanadské PMI nečekaně kleslo na 50,4 bodů, očekávání přitom bylo na 62,3 bodech. Jedná se o nejnižší hodnotu od července 2016. Ani to však nemělo dopad na vývoj kanadského dolaru, který dnes pouze přešlapuje na místě a zatím nedokázal využít svého potencionálu. 

Na slabší dolar nedokázal výrazněji navázat dolar australský ani kanadský, kde oba spíše přešlapují na místě a slabší dolar jim dal možnost ke konsolidaci. Po několika ztrátových týdnech po sobě dnes nervózní situace využil japonský jen, ten se sice dostal pouze na úrovně včerejšího open, nicméně i to je pro japonský jen vzhledem k sentimentu na trzích úspěch.

Graf: Dnešní vývoj měnového páru USDJPY

Komu dnešní seance absolutně nevychází, jsou akciové trhy a to plošně po celém světě. Včerejší růst výnosů z amerických dluhopisů totiž odstartoval růst výnosů i v ostatních zemích. Dobře máme na paměti únorovou korekci na akciových trzích, kterou odstartoval právě růst výnosů z amerických dluhopisů, a finanční trhy si to velmi dobře pamatují. Dnes se tedy dostaly pod silnější prodejní tlak, což doprovází i růst implikované volatility VIX, která se dnes po dlouhé době dostala k blízkosti 14 bodů. Tak tak se zatím drží německý akciový index DAX, který pouze zkorigoval dopolední ztráty. Nejhůře je na tom americký NASDAQ, který ztrácí přibližně 1,50%.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam