Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Slabší dolar pomohl euru a libře, dnes jsou na programu NFP

Autor: Štěpán Hájek

Včerejší seance poznamenal růst výnosů z dluhopisů, což dostalo pod silný prodejní tlak akciové trhy a v korekci se ocitl také americký dolar. Do korekce se včera odpoledne dostal také trh s ropou, kde však Brent stále drží úroveň 85 dolarů za barel. Dnes by měly být trhy ve vyčkávajícím režimu, kvůli odpolednímu zveřejnění kanadských a amerických dat z trhu práce.

Forex

Na devizovém trhu byl opět středem pozornosti americký dolar, který začal korigovat včerejší výraznější zisky. To pomohlo především britské libře a euru, které byly vinou silnějšího dolaru pod prodejním tlakem. Slabšího dolaru nedokázaly využít především rizikovější měny jako australský a novozélandský dolar. Důvodů k oslabení přitom americký dolar moc nemá. Ve středu zopakoval guvernér americké centrální banky, že kondice americké ekonomiky je velmi dobrá, což mohou již dnes potvrdit data z amerického trhu práce.

Na důležité fundamenty si musíme počkat až dnes do odpoledne. Včera trhy poměrně překvapilo v 16:00 kanadské PMI, které nečekaně kleslo na 50,4 bodů, očekávání přitom bylo na 62,3 bodech. Jedná se o nejnižší hodnotu od července 2016. Kanadský dolar chvilku přešlapoval na místě a poté se ocitl pod silnějším prodejním tlakem a to navzdory slabšímu americkému dolaru. Kanadský dolar dnes také budou zajímat data z kanadského a amerického trhu práce.

Akcie a Komodity

Včerejší růst výnosů z amerických dluhopisů odstartoval růst výnosů i v ostatních zemích. V USA se desetileté splatnosti stále pohybují nad 3,2%. Dobře máme na paměti únorovou korekci na akciových trzích, kterou odstartoval právě růst výnosů z amerických dluhopisů k 3%, a finanční trhy si to velmi dobře pamatují. Včera se tedy dostaly pod silnější prodejní tlak, což doprovází i růst implikované volatility VIX, která se dnes po dlouhé době dostala k blízkosti 14 bodů. Akciové trhy dnes pokračují ve výprodejích a DAX se dostal na nejnižší úrovně za tři týdny.

Negativní sentiment na americkém dolaru a na akciovém trhu se přelil i na trh s ropou, která se dostala do lehké korekce, co však nebylo způsobeno zveřejněním nějakým nových zpráv, nebo komentářů, které by dostaly ropu pod prodejní tlak. Korekce ropy měla primárně technický podtext poté, co za poslední tři týdny několikrát vytvořila nová historická maxima a korekce tedy není velkým překvapením.

Dnešní fundamenty

Dnes budou důležité především výsledky z kanadského amerického trhu práce v 14:30, včetně růstu mezd, který bude opět nejdůležitějším ukazatelem.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam