Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Nezaměstnanost v USA klesla nejníže za 48 let, dolar i přesto ztrácí

Autor: Štěpán Hájek

Dnešní seance proběhla přesně podle očekávání. Do odpoledního zveřejnění dat z amerického a kanadského trhu práce jsme byli svědky minimální volatility a trhy ve většině případů pouze přešlapovaly na místě. Zveřejnění dat sebou přineslo očekávanou volatilitu, trhy se však stále nerozhodly jakým směrem se vydat.

Nezaměstnanost v USA je nejnižší od roku 1969

Dnešní seance byla především o amerických a kanadských datech. Ty nakonec dorazily a přinesly sebou zvýšenou volatilitu. Americký trh práce však nepotvrdil svou velmi dobrou kondici a především vinou hurikánu Florence dokázala v září vytvořit pouze 134 000 pracovních míst. Očekávání trhu přitom bylo na 185 000. Co však zajímalo investory mnohem více, než samotné NFP, byl růst mezd, který by mohl akcelerovat na úrovně, které by v kombinaci s rostoucími výnosy mohly spustit výraznější růst inflace a dostat pod tlak akciové trhy. To se však nestalo a mzdy podle očekávání zpomalily svůj růst meziročně na 2,8%. Pozitivně však dopadla míra nezaměstnanosti, která klesla na 3,7%, což je nejnižší nezaměstnanost za 48 let a překonala většinový konsenzus na 3,8%. Fundamentálně se tak pro americký dolar nic nemění a dnešní výsledky, které způsobily výraznější volatilitu a dostaly americký dolar pod prodejní tlak, by měly být pouze jednorázovým faktorem.

Ve stejnou dobu byly zveřejněny data z trhu práce v Kanadě. Tam se očekával lepší výsledek a to především kvůli horším výsledkům za minulý měsíc, kdy ekonomika ztratila 51,6 tis. pracovních míst. Nakonec se kanadské ekonomice podařilo v září vytvořit 63 300 pracovních míst a překonaly tak více jak dvojnásobně konsenzus na 25 000. Míra nezaměstnanosti podle očekávání klesla na 5,9%.

Data z trhu práce způsobily zvýšenou volatilitu i na amerických akciových trzích. Ty dnes zatím spíše hledají svůj směr a vstřebávají včerejší výraznější ztráty, kdy index S&P 500 ztratil více jak 200 bodů. V růstu také pokračují výnosy z dluhopisů, které se v případě amerických desetiletých splatností drží nad úrovní 3,2%. Volatilita indexu VIX se zatím drží v blízkosti 13 bodů, ačkoliv zaznamenala pokles z téměř 16 bodů.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam