Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Akcie neudržely nervozní situaci, dnes americká inflace

Autor: Štěpán Hájek

Nervozita na finančních trzích včera pravděpodobně dosáhla včera svého vrcholu, kdy se pod silný prodejní tlak dostaly americké akciové indexy v čele s indexem S&P 500. Na negativním sentimentu se také svezla ropa a americký dolar, čehož využily drahé kovy a začaly zpevňovat.

Forex

Na devizovém trhu včera slabšího amerického dolaru dokázaly využít především evropské měny euro a britská libra. Nervózní situace pochopitelně využil také japonský jen, který doplatil na nálepku bezpečného přístavu a včera proti dolaru výrazně zpevnil. Ačkoliv výrazně vrostla averze k riziku, své zisky dokázal nalézt také australský dolar jakožto rizikovější měna. Jediný kdo nedokázal zatím využít slabšího amerického dolaru je kanadský dolar, ten ztrácí a to i navzdory nedávné dohodě o podobě obchodních vztahů mezi USA a Mexikem.

Z včerejších fundamentů neměl žádný výraznější dopad na vývoj finančních trhů. V 10:30 byla zveřejněna průmyslová produkce v Británii, která meziročně rostla o 1,3%, očekávání bylo na 1%. Obchodní bilance v Británii rostla na 11,2 mld. a HDP za srpen nerostlo ani o desetinu procenta, očekávání přitom bylo na 0,1%. Smíšená data dostala libru pod mírný tlak, ta ovšem poté reagovala na slabší dolar a začala zpevňovat na úrovně z konce září.

Akcie a Komodity

Hlavní včerejší událostí byl však výprodej na akciových trzích, který měl podobnou příčinu jako únorová korekce a to růst výnosů z amerických dluhopisů. Na investory včera padla naakumulovaná nervozita z dopadu vyšších sazeb na výnosnost akcií a ty se dostaly do silného prodejního tlaku, kdy ztráty odpovídají druhé největšímu jednodennímu propadu od únorové korekce. Opět se očekává, že by se mělo jednat o jednorázovou akci, která není podpořena žádným fundamentem. Americké výnosy mezitím začaly mírně klesat, jelikož se několik investorů rozhodlo nakupovat americké dluhopisy. Index volatility VIX se dostal až nad 23 bodů a pokračuje v růstu a nadále je třeba věnovat dění na akciových trzích zvýšenou pozornost, stejně jako v února může přijít druhá, menší vlna výprodejů.

Negativní sentiment také dolehl na trh s ropou, která se včera ocitla pod prodejním tlakem a Brent se dostal z 85 dolarů až pod 82. Dnes nás čekají americké zásoby ropy, které budou zajímavé také kvůli hurikánu, který nyní straší v Mexickém zálivu.

Dnešní fundamenty

11:00 bude mít projev guvernér BOE Mark Carney. V 14:30 bude zveřejněn nejočekávanější fundament týdne, americká inflace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam