Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Podle Trumpa FED zešílel a zvyšuje sazby příliš rychle

Autor: Štěpán Hájek

Během včerejší seance se akciové trhy dostaly pod silný prodejní tlak a jednodenní ztráta je druhá největší do únorové korekce. Rostoucí nervozita posledních dní tak vygradovala na úrovně, kdy vše dolehlo právě na akciové trhy, příčiny jsou přitom podobné jako v případě únorové korekce. Trhy opět vylekal růst amerických výnosů z dluhopisů, které byly nejvyšší za posledních 7 let, a nervozita investorů z dopadu vyšších sazeb na výnosnost akcií rozpoutala včerejší výprodej. S další kritikou přišel americký prezident Donald Trump, ten řekl, že FED zešílel, pokud chce pokračovat v utahování měnové politiky. Jedná se již o několikátou kritiku na adresu FEDu od amerického prezidenta.

Donald Trump opět spustil kritiku na adresu americké centrální banky a obvinil jí z včerejších výprodejů na akciových trzích, které ztratily nejvíce od únorových výprodejů. Podle něj dělá FED velkou chybu s utahováním měnové politiky a zešílel. Centrální banka letos zvýšila základní úrokovou sazbu třikrát a trh je v očekávání dalšího růstu sazeb do konce roku. Zároveň FED stahuje dolarovou likviditu a prostředí velmi levných a snadno dostupných peněz, které živí silný býčí trend na akciových trzích je již pryč. Včerejší vlnu výprodejů způsobily obavy z příliš rychlého růstu úrokových sazeb, těmi však FED předchází přehřátí ekonomiky při velmi silném trhu práce a rostoucích mzdách. Trump dále přiznal, že korekce na trzích se delší dobu všeobecně očekávala. V telefonním rozhovoru pro televizi FOX řekl, že se obává faktu, že FEDu se zvyšování sazeb libí, ale přitom mohou dělat s penězi i jiné věci. Minulý týden Jerome Powell řekl, že sazby se stále přizpůsobují a postupný růst zajistí dosažení jejich neutrální úrovně. Zároveň připomněl, že sazby jsou daleko od neutrální úrovně a FED může pokračovat ještě daleko za neutrální úroveň. 

Trumpova kritika nezůstala dlouho bez odezvy a několik předních politiků se zastalo FEDu a chválí ho za jeho nezávislost. Mark Carney se vyjádřil na adresu Powella, že velmi rozumí údržbě měnové politiky USA a globálnímu finančnímu systému. Právě nezávislost centrální banky je velmi důležitá pro prospěšnost měnové politiky, která musí být prováděna v reakci na aktuální data. Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu řekla, „S Jerome Powellem bych šílenství nespojovala.“ Pokračovala a dále chválila předsedu americké centrální banky a členy rady za rozhodnutí, které činí na základě aktuálních informací.

Během únorové korekce však začal zpevňovat americký dolar, který nakupovaly zahraniční investoři coby bezpečný přístav za který poté investovaly do amerických dluhopisů. Právě aktuální růst výnosů z dluhopisů nutí investory se ptát, zda nedostanou lepší výnos v bezpečnějších amerických dluhopisech oproti akciím. Americký dolar však nijak nezpevňuje, právě naopak, když dnešní výsledky inflace zklamaly a růst cen druhý měsíc po sobě zpomalil. Poptávka po dolarech zatím neroste tempem, jaký bychom očekávali, a investoři upřednostňují japonský jen, který využívá své pověsti bezpečného přístavu. Investoři na akciích by měli zpozornět, ačkoliv se nezdá být včerejší korekce předzvěstí nějakého výraznějšího výplachu, který by měl pokračovat a nervozita na trzích bude spíše mizet.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam