Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Dolar slabší kvůli negativnímu výhledu pro sazby

Autor: Štěpán Hájek

Americký dolar koncem minulého týdne ovlivnily komentáře předsedy FEDu a ten začal oslabovat. Ropa během odpolední seance v pátek korigovala předešlé zisky a zůstává v defenzivě. Komentáře z FEDu pomohly akciovým indexům, ty rostou i začátkem dnešní seance.

Forex

Na devizových trzích vše nasvědčovala tomu, že konec týdne proběhne v klidnějším tempu a trhy se tak po zvýšené volatilitě během páteční seance přepnou do vyčkávajícího modu na konec týdne. Nasvědčovaly tomu i fundamenty, jejichž zveřejnění nemělo žádný dopad na vývoj finančních trhů. Zveřejněn byl růst inflace v eurozóně, ten nijak nepřekonal již dřívější odhad analytiků. V USA byla zveřejněna průmyslová produkce za říjen, ta rostla o 0,1%. Největší dopad mělo až odpolední vystoupení člena rady FEDu Richarda Clarida, který řekl, že viděl důkazy zpomalení globálního růstu. Také opomenou, že úrokové sazby jsou poblíž své neutrální úrovně a zůstat neutrální dává smysl. Ve stejný den šéf Dallaského FEDu Kaplan řekl, že vidí zpomalení růstu v Evropě a Číně. Komentáře hlavních představitelů FEDu investoři vnímají jako zhoršení výhledu pro růst sazeb v USA v roce 2019. Na komentáře také reagovaly výnosy z amerických dluhopisů, ty po dlouhé době stabilizace klesly pod úroveň 3,1% a to poprvé od konce října. Klesal také americký dolar a jeho vývoj se projevil i do vývoje ostatních měnových párů. EURUSD rostl nad 1,14, GBPUSD se stále drží pod 1,30. Výrazněji dokázal růst také australský dolar a japonský jen.

Akcie a Komodity

Akciové trhy dokázaly na negativní komentáře o zpomalení globálního růstu a následný pokles amerických výnosů z dluhopisů zareagovat posílením a navázaly tak na čtvrteční seanci, kdy zpevňovaly. Pozitivní sentiment se akciových indexů drží i začátkem nového týdne a s otevřením burzy v Evropě indexy opět rostou. Index volatility VIX mezitím dnes lehce roste k 19 bodům, na důležitější otevření americké seance si budeme muset počkat. Akciové trhy od poloviny minulého týdne vstřebávají vývoj obchodního vyjednávání mezi USA a Čínou, které probíhalo také celý víkend. Investoři nyní budou věnovat pozornost plánovanému setkání amerického a čínského prezidenta v Argentině na summitu G-20 koncem příštího týdne.

Na komoditním trhu se nepodařilo růst po celou seanci ropě. Ta se pod dopoledních ziscích odpoledne opět ocitla v defenzivě. Na ropě se podařilo od středy stabilizovat dosavadní ztráty a přibrzdit tak pád cen ropy. Na oslabení amerického dolaru reagovaly drahé kovy posílením, včetně zlata.

Dnešní fundamenty

Dnes nejsou na programu žádné důležitější fundamenty.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam