Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Powell dostal dolar pod tlak, ale pomohl akciím, ropa neudržela 50 dolarů za barel

Autor: Štěpán Hájek

Vývoj včerejší seance na devizových trzích určoval večerní projev guvernéra FEDu a to jak před, tak po projevu. Projev Jerome Powella vnímaly také akciové indexy a reagovaly na jeho výstup. Ropa WTI neudržela úroveň 50 dolarů za barel.  

Forex

Devizové trhy očividně vyčkávaly na večerní projev Jorme Powella a odpolední volatilita tak byla velmi nízká. Do jeho večerního projevu se na devizových trzích téměř nic neudálo a nezměnily na tom nic ani zveřejněné fundamenty. Odpoledne byl zveřejněn druhý výpočet HDP za třetí kvartál, to nebylo zrevidováno a původní výpočet tak zůstal na 3,5%, ačkoliv se očekával mírný růst na 3,6%. Powell nakonec přinesl na trhy očekávanou volatilitu, když se vyjádřil k úrokovým sazbám. Ty jsou podle něj velmi blízko své neutrální úrovně, zároveň však velmi nízko v porovnání s historií. Úrokové sazby musí být na neutrální úrovni, která nezrychluje ani zároveň nezpomaluje ekonomický růst. Americký dolar se dostal pod silný tlak, jelikož Powell změnil svou rétoriku od posledního projevu, kdy řekl, že sazby jsou daleko od neutrální úrovně. Powell se zároveň vyjádřil k reportu o finanční stabilitě a řekl, že rozhodnutí o monetární politice závisí na vývoji ekonomiky, trhu práce a inflace. Trh očekává, že FED na prosincovém zasedání zvýší úrokovou sazbu, nicméně v polovině příštího roku by mohl utahování měnové politiky pozastavit. Dolar oslaboval na všech měnových párech, kde nejvýraznější zisky realizoval australský dolar.

Akcie a Komodity

Podobně klidný průběh jako na devizových trzích probíhal na těch akciových. Indexy se do projevu Powella pohybovaly v mírném zisku, ale spíše intradenně konsolidovaly. Projev Powella dovolil akciovým indexům, aby přidaly další zisky, jelikož byl projev spíše holubičí, když Powell upravil svou rétoriku vůči sazbám. Z Nedávného výprodeje na rizikových aktivech většina investorů, především pak americký prezident Donald Trump, vinila vyšší úrokové sazby. Jakýkoliv náznak zpomalení jejich růstu je tak pro indexy pozitivní.

Na komoditní trhu na projev guvernéra cb reagovaly především drahé kovy, kde se jak zlato, tak stříbro dostalo do výrazných zisků v reakci na oslabující americký dolar. Dnes ráno opět ztrácí ropa a navázala tak na včerejší seanci, kdy opět ztratila více jak 1 dolar. Dne ropa WTI neudržela 50 dolarovou hranici a pokračuje v prodejní aktivitě. Její oslabování sebou táhne dolů také kanadský dolar.

Dnešní fundamenty

14:30 PCE index v USA a osobní výdaje/příjmy. Ve 20:00 zápis ze zasedání FEDu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam