Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Americká jádrová inflace zrychlila na 2,2%, indexy opět mírně zpevňují

Autor: Štěpán Hájek

Pro změnu klidnější seance, kdy na devizových trzích koriguje své včerejší zisky americký dolar a dává tak prostor pro posílení ostatním měnám. Akciové trhy mírně rostou a opět je posilují pozitivní zprávy z Číny týkající se obchodního sporu s USA.

Vývoj na devizových trzích dnes ovlivňuje několik událostí zároveň. Předně dnes večer bude v Británii probíhat hlasování o důvěře konzervativců v šéfku vlastní strany Theresu Mayovou. Tajné hlasování však vnímají investoři spíše pozitivně, jelikož se očekává, že premiérka bude mít dostatečnou podporu uvnitř vlastní strany. Dnes posiluje také evropská měna díky zprávám z Itálie, že by tamní vláda mohla zrevidovat původně plánovaný deficit 2,6% HDP na 2%. Na zprávu reagují pozitivně také výnosy z italských dluhopisů, které dnes mírně klesají. Americkému dolaru dnes nepomohly zveřejněná data růstu inflace v USA. Inflace totiž podle očekávání zpomalila na 2,2%. Jádrová inflace také nepřekvapila a podle očekávání mírně zrychlila na 2,2%. Dnešní výsledky inflace pravděpodobně neovlivní plánované zvýšení úrokových sazeb a zasedání FEDu příští týden. Pravděpodobnost zvýšení sazeb se aktuálně pohybuje těsně pod 80%. Americký dolar reagoval na zprávy negativně a poté, co otestoval letošní maxima, se dostal pod mírný prodejní tlak a koriguje tak včerejší zisky.

Graf: Dnešní vývoj na GBPUSD

Akciové indexy dnes opět mírně rostou díky zveřejnění zprávy o postupném vylepšení obchodních jednání mezi USA a Čínou. Čína podle všeho plánuje zvýšit přístup zahraničním společnostem na čínský trh. Tento plán by měl nahradit původní plán „Made in China 2025“, který měl udělat z Číny lídra v průmyslech jako šetrné automobily vůči životnímu prostředí a robotiky. Optimismus kolem obchodního sporu USA a Číny se začíná množit a indexy by tak mohly nakonec zakončit rok mírným býčím trendem, pokud se tedy opět něco nepokazí. Musíme si však zvyknout na mnohem volatilnější prostředí, kdy trhy velmi citlivě reagují na vnější šoky. Druhý týden po sobě klesly americké zásoby ropy, konkrétně o 1,2 mil. barelů, což bylo méně, než se původně očekávalo. Ropa je dnes také poměrně volatilní a dále se drží v oblasti konsolidace od konce listopadu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam