Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: EURUSD padá pod 1.13, dnes maloobchodní prodeje v USA

Autor: Štěpán Hájek

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Forex

Hlavní událostí včerejší seance bylo odpolední zasedání ECB s doprovodnou tiskovou konferencí Maria Draghiho. ECB nechala sazby podle očekávání beze změny a podle plánu ukončí v prosinci program kvantitativního uvolňování. Banka chystá reinvestovat dluhopisy, které drží do jejich splatnosti. Mělo by se tak dít dokud banka bude držet dále nízké úrokové sazby. Podle ECB je na tom ekonomika stále velmi dobře o čemž hovoří fundamenty, ačkoliv vnímá horší ekonomická data, která dorazila na trhy v průběhu roku. Aktuální měnová politika je podle banky nastavená správně a je dále zapotřebí udržovat monetární stimul. Co se týče inflace je banky připravena použít všechny své nástroje, aby bylo dosaženo inflačního cíle. Výhled růstu ekonomiky v roce 2018 banka zhoršila z 2% na 1,9%, v roce 2019 z 1,8% na 1,7% a v roce 2020 zůstává beze změny na 1,7%. V letošním roce banka očekává zrychlení inflace z 1,7% na 1,8 a příští rok z 1,6% na 1,7%, tedy stále blízko 2% inflačnímu cíli. Rizika v globální ekonomice banka vnímá a jsou pro ní ohrožením globálního ekonomického růstu. Zasedání se tak řadí spíše mezi standartní a banka zůstává nadále opatrná v signalizaci budoucího vývoje monetární politiky. Na zasedání reagovaly oslabení evropské měny euro a libra, k večeru se však podařilo část ztrát umazat.

S otevřením dnešní obchodní seance však trhy opět pokračují v prodejní aktivitě a to především vinou amerického dolaru, který razantně zpevňuje. Pod tlakem je především euro, které na páru s americkým dolarem kleslo pod úroveň 1,13 a rizikovější měny australský a novozélandský dolar. Dolar zpevňuje v očekávání růstu úrokových sazeb na zasedání FEDU příští týden, kdy mu zároveň trochu pomáhá ranní korekce na akciových trzích, což stimuluje poptávku po dolarech. Index amerického dolaru FUSD dnes otevřel silnějším prodejním gapem a začátkem dnešní seance se ho snaží kupci uzavřít. Zároveň dnes ráno byly zveřejněny data PMI za členské státy eurozóny, které v minulosti stály za výprodeji na euru. Ty dnes opět zklamaly, když opět nedokázaly ani dorovnat očekávání.

Akcie a Komodity

Akciové trhy si během včerejší seance prošly stabilizací, kdy ve většině případů konsolidovaly. V pre-marketu dnes indexy mírně ztrácí v reakci na pokles asijských akciových trhů, které dvě po sobě jdoucí seance rostly. Trhy vesměs reagují na horší, než očekávaná data z Číny z dnešního rána. Průmyslová produkce v Číně rostla meziročně o 5,4%, odhad byl na 5,9%. Maloobchodní prodeje v Číně rostly nejpomalejším tempem od roku 2003. Druhá největší ekonomika v posledních kvartálech ztrácí dynamiku a to z velké části vinou probíhající obchodní války s USA.

Na komoditním trhu se dostala do růstové aktivity zpět ropa, ovšem pouze se vrátila do předchozí oblasti konsolidace. Ropě pomohl výhled IEA, že se ropný trh příští rok vybalancuje a to mnohem rychlejším tempem, než se očekávalo. Produkční škrty by nakonec mohly pomoci ropě ke stabilizaci a zastavit propad její ceny.

Dnešní fundamenty

14:30 maloobchodní prodeje v USA a průmyslová produkce.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam