Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Indexy si drží své dosavadní zisky, dnes večer další hlasování o brexitu

Autor: Štěpán Hájek

Britská libra během včerejší seance v očekávání večerního hlasování o brexitu ztrácela své pondělní zisky. Očekávané odmítnutí navrhované dohody dokázala ustát a dokonce i mírně zpevnit. Akciové indexy zůstávají v klidu a udržely si své zisky z pondělní seance. Ropa WTI posiluje a vzdaluje se od úrovně 57 dolarů.

Forex

Na devizových trzích bylo včera opět rušno především na měnových párech s britskou librou. Ta včera razantně oslabovala a vymazala téměř všechny své zisky z pondělní seance. Nijak tomu nezabránily ani velmi pozitivní data přicházející z britské ekonomiky. HDP v lednu meziměsíčně expandovalo o 0,5%, což bylo nad očekáváním na 0,2%. Průmyslová produkce rostla o 0,6%, odhad byl na 0,2%. Nad očekávání dopadly i všechna ostatní zveřejněna data až na obchodní bilanci země, ta skončila mírně hůře, než se očekávalo. Večer proběhlo v britském parlamentu hlasování o bexitu, to skončilo podle očekávání porážkou Theresy Mayové a dnes se tak bude v parlamentu hlasovat o tvrdém brexitu. Zítra by se mělo hlasovat o tom, zda Británie požádá EU o odložení plánovaného odchodu z 29. března. Velmi zajímavá data dorazila odpoledne z USA, tam bylo zveřejněno tempo růstu inflace. Report poukázal na zpomalující inflaci, konkrétně v únoru zpomalila na 1,5%, odhad byl na 1,6%. jádrová inflace zpomalila na 2,1%, nečekala se žádná změna na 2,2%. Americký dolar v reakci na výsledky inflace mírně oslabil, nejednalo se však o nic dramatického a například měnový pár EURUSD se nadále drží pod úrovní 1.13.

Akcie a Komodity

Indexy zůstaly po pondělní seanci téměř beze změny, kdy některé indexy zaznamenaly mírný růst. Dále se nedaří akciím společnosti Boeing, kde většina aerolinek již stáhla z provozu dříve havarovaný model 737 MAX. Společnosti nyní čelí možnému zpoždění objednávek, dokud nebude vyřešena příčina havárie. Jedná se o druhou havárii stejného typu letounu za posledních 6 měsíců. Výsledek americké inflace se do vývoje na akciovém trhu projevil minimálně.

Na komoditním trhu se včera opět dařilo ropě a to i přes nadprůměrně volatilní seanci. Spojené státy podle nejnovějších zpráv připravují další sankce na Venezuelu, což mělo vliv na včerejší obchodování. Ropě WTI se nakonec podařilo uzavřít nad 57 dolary za barel.

Dnešní fundamenty

13:30 objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a americké PPI. V 15:30 americké zásoby ropy. Večer se bude hlasovat v britském parlamentu o tvrdém BrExitu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam