Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: EURUSD je zpět nad 1.13, dnes hlasování o odložení brexitu

Autor: Štěpán Hájek

Britské libře se od včerejší seance daří a to navzdory dohodě u vystoupení z unie, která je sále v nedohlednu. Daří se také rizikovějším aktivům, některé indexy se dostaly nad své letošní maximum. Dále posiluje také ropa WTI a již dnes možná překoná 59 dolarů za barel.

Forex

Na devizových trzích se včera dařilo britské libře a stále jí neopouští nadprůměrná volatilita spojená s nejistotou kolem vystoupení Británie z unijního bloku. Britská vláda včera odmítla za jakýchkoliv okolností vystoupit z unie bez dohody, kterou o den dříve poslanci odmítli. Dnes večer je na programu hlasování o možném odložení brexitu do 30. června, což je spolu s rostoucí možností druhého referenda hlavní motor růstu na britské libře. Vesměs se příliš nedařilo americkému dolaru, který tak ztrácel čtvrtou seanci v řadě. Slábnoucí dolar se projevil také do vývoje ostatních měnových párů. Americkému dolaru do defenzivy pomohl pokles v objednávkách dlouhodobé spotřeby a PPI, které zpomalilo na 2,5%. Měnový pár EURUSD včera dokonce dokázala zpevnit nad úroveň 1.13, kde také uzavřel. Od začátku dnešní seance se naopak nedaří rizikovým měnám jako australský a novozélandský dolar. Na to zareagoval bezpečný přístav japonský jen, který na páru s americkým dolarem dokázal po dlouhodobějším pohybu do strany výrazněji zpevnit. Dnes brzy ráno dorazila data z Číny, kde průmyslová produkce zpomalila na 5,3%, odhad byl na 5,5%.

Akcie a Komodity

Pozitivní sentiment se od začátku týdne drží také rizikových aktiv. Akciové indexy prozatím rostly každý den od začátku týdne, přitom se toho od minulého týdne, kdy indexy výrazně ztrácely, příliš nezměnilo. Daří se především technologickým akciím. Dále se mluví o společnosti Boeing, kdy včera Evropa a Spojené státy nařídily uzemnit všechny letouny 737 MAX a od včerejška zároveň mají zákaz vstoupit do vzdušného prostoru zemí.

Dařilo se také ropě, která v případě WTI zpevnila nad 58 dolarů za barel. Dnes ráno ropa dokonce zpevňuje dále směrem k 59 dolarům. Ropě pomáhá k ziskům zpráva o možné další vlně amerických sankcí na venezuelskou ropnou produkci. Zároveň dnes zveřejněné americké ropné zásoby klesly o 3,8 mil. barelů, očekával se růst o 2,6 mil.

Dnešní fundamenty

Během dnešní seance bude zveřejněno několik sekundárních makrodat z USA. Večer se opět bude hlasovat o brexitu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam