Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Na fundamenty bohatá seance opět rozvlnila finanční trhy

Autor: Štěpán Hájek

Kombinace hned několika velmi zajímavých fundamentů dnes rozvlnila finanční trhy. Odpoledne zasedala ECB, jejíž zasedání bylo později doplněno o tiskovou konferenci a v USA bylo zveřejněno tempo růstu inflace. Euro ztrácí, zatímco akciové indexy mírně korigují včerejší ztráty.

Data z Británie

Již dopoledne odstartovaly velmi nabitou seanci na fundamenty britská data z průmyslu a HDP. Britská ekonomika v únoru rostla o 0,2%, podle očekávání analytiků. Meziročně pak britská ekonomika rostla na 2%, což je výrazně nad očekávanými 1,7%. Pozitivně dopadly i data z průmyslového sektoru, když produkce v únoru rostla o 0,6%, odhad byl na 0,1%. Nad očekávání dopadly také všechna ostatní data až na obchodní bilanci, která klesla o 14.11 mld. liber. Britská ekonomika má i přes přetrvávající nejistotu kolem brexitu nakročeno na velmi solidní čtvrtletí. Nejedná se nakonec o velké překvapení, zrychlení růstu očekávala Bank od England, kdy její guvernér začátkem roku vyzdvihl silný trh práce a pozitivní data přicházející z ekonomiky. Britská libra nedokázala na výsledky reagovat výraznějším zpevněním a dnes pro ní bude zásadní především to, jaké bude východisko z večerního summitu EU. Investory bude zajímat především, jak dlouhý schválí lídři EU odklad brexitu, britská média totiž spekulují, že Theresa Mayová nemá žádný plán, který by mohla předložit.

Zasedání ECB

Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala sazby beze změny, kde podle všeho zůstanou po celý rok 2019. Na tiskové konferenci Draghi den poté, co MMF zhoršil svůj výhled pro ekonomický růst, varoval, že data shromážděné v posledních týdnech potvrdily pomalejší růstovou dynamiku. Ekonomická nejistota spojená s geopolitickými riziky, protekcionismem a rozvíjejícími ekonomikami negativně ovlivnila sentiment investorů v eurozóně. Draghi opatrně reagoval na spekulace na trhu o delším odložení růstu úrokových sazeb a dopadech negativních úrokových sazeb. ECB bude zkoumat, zda negativní úrokové sazby nepoškozují ziskovost bank. Stejně tak detaily nového programu TLTRO budou oznámeny na jednom z příštích zasedání. Euro v reakci na zasedání ECB začalo oslabovat a odevzdalo tak dopolední zisky, což bylo částečně způsobeno souběžným zveřejněním americké inflace.

Inflace zrychlila na 1,9%

Americká inflace dnes nijak výrazně neovlivnila dnešní obchodování, jako tomu bylo v minulosti. Jedním z důvodů může být jeho nižší relevance vzhledem k pozastavení normalizace měnové politiky FEDu. Jádrová inflace podruhé po sobě zpomalila a meziročně se zastavila na 2%, tedy na inflačním cíli banky. Naopak index spotřebitelských cen zrychlil na 1,9%, odhad byl na 1,8%. Americký dolar dnes po delší době roste, přičemž večer bude investory zajímat zveřejnění zápisu ze zasedání FEDu, které může dosavadní sentiment klidně otočit.

Akciové indexy prozatím nechávají dnešní data v klidu a zpomalení jádrové inflace na 2% pomáhá v korekci včerejších ztrát. Propad eura dnes pomáhá k růstu DAXu, který si připisuje ze všech indexů nejvíce, konkrétně 0,50%. Stejně jako americký dolar i akciový trh bude zajímat večerní zveřejnění zápisu ze zasedání FEDu. V USA zároveň již začala výsledková sezona, což je další věc kam budou investoři na akciových trzích směřovat svou pozornost. V USA byly zveřejněny zásoby ropy, ty opět rostly o více, jak 7 mil barelů a drží tak zkrátka růst ceny ropy. Ta do té doby korigovala včerejší ztráty směrem k 65 dolarové úrovni a aktuálně dopolední zisky opět ztrácí.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam