Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Japonský jen zůstává pod tlakem, indexy očekávají výsledkovou sezonu

Autor: Štěpán Hájek

Japonský jen a další instrumenty náchylné na rizika na finančních trzích pokračují v prodejní aktivitě. Akciové indexy jsou však po včerejší seanci téměř beze změny. Ropa WTI se mezitím dostala pod 64 dolarů za barel, Brent se drží nad 71 dolary.

Forex

Na fundamenty silný týden je téměř u konce a měnové páry si přes výraznější volatilitu ve většině případů žádné jasné východiska neodnáší. Lepší data inflace a data z trhu práce americkému dolaru překvapivě uškodila, a tak po atakování několikatýdenních maxim tento týden ztrácí. Nejzajímavějším fundamentem z pohledu překvapení byl růst žádanek o podporu v nezaměstnanosti v USA, ty totiž klesly na nejnižší úroveň od roku 1969. Trh práce v USA tak zůstává nadále velmi silný a měl by podporovat ekonomiku v expanzi. Slabší americký dolar se pochopitelně projevil do vývoje na ostatních měnových párech, kde například EURUSD zpevňuje na dvoutýdenní maxima. Euro začalo výrazně zpevňovat dnes ráno během asijské seance, za čímž by měla podle všeho stát velká institucionální objednávka z Asie a kvůli blížícímu se obchodu v eurozóně v řádu miliard eur spekulanti očekávají zvýšenou poptávku po hlavní evropské měně. Již od včerejšího odpoledne silně oslabuje na všech měnových párech japonský jen. Důvodem je klesající everze k riziku, kde index volatility VIX klesl na 13 bodů, ačkoliv akciové indexy očekávají další podněty k růstu. Podobné podněty očekává také devizový trh, bohužel během dnešní seance se jich pravděpodobně nedočká. Na programu není zveřejnění žádných důležitějších fundamentů, které by měly potenciál trhy výrazněji ovlivnit.

Akcie a Komodity

Akciové indexy jsou po včerejší seanci téměř beze změny a investoři již netrpělivě očekávají výsledkovou sezonu. Jako první již tradičně výsledky zveřejní bankovní sektor, který by mohl těžit z vyšších úrokových sazeb v ekonomice a tedy vyšších ziskových marží. Wall Street však neočekává příliš pozitivní výsledkovou sezonu, naopak očekává pokles zisků firem indexu S&P 500 o 4,6%. Akciové trhy budou úzce monitorovat také dění kolem obchodních válek a to nejen s Čínou, ale také s EU. Podle Stevena Mnuchina by se měly obě země již dohodnout na vymáhajícím mechanismu, který lze použít, pokud jedna ze stran nebude dodržovat dohodnuté podmínky.

Na komoditním trhu se dostala pod hranici 64 dolarů ropa WTI a vše nasvědčuje tomu, že si pravděpodobně vybrala přestávku v dosavadním růstu. Fundament je totiž stále nakloněný ve prospěch růstu ceny v čele s produkčními škrty a geopolitickými riziky z Venezuely a Libye. Spolu s japonským jenem ztrácí také zlato a další drahé kovy, které doplácí na statut bezpečného přístavu.

Dnešní fundamenty

11:00 bude zveřejněna průmyslová produkce v eurozóně.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam