Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Index S&P 500 nad 2900, EURUSD zpět nad 1.13

Autor: Štěpán Hájek

Americkému dolaru se minulý týden příliš nevydařil a pomohl tak euru zpevnit nad úroveň 1.13. Silná páteční seance pomohla akciovým indexům výrazně zpevnit a index S&P 500 roste nad 2900. Ropa WTI se mezitím dále drží pod 64 dolary.

Forex

Ani během páteční seance jsme se nedočkali zajímavějších fundamentů, které by měly vliv na vývoj devizových trhů a ty tak v převážné většině z dlouhodobějšího hlediska pokračují v obchodování v širší oblasti konsolidace. Svým vývojem zaujaly především 3 měny a to euro, japonský jen a australský dolar. Měnový pár EURUSD již od pátečního rána silně zpevňoval až nad úroveň 1.13, kde se mu podařilo zavřít, to však stále nemění nic na tom, že je již od října 2018 bez trendu a dlouhodobě se drží v širším konsolidačním pásmu. To australský dolar se snaží dostat z dlouhodobějšího klesajícího trendu, kdy mu především pomáhá optimismus dosáhnutí obchodní dohody mezi USA a Čínou a lepší data z domácí ekonomiky. Intradenně je měnový pár AUDUSD nakloněn spíše na stranu long. Zajímavá je také situace na měnových párech s japonským jenem, který ztrácí v reakci na pokles rizikových přirážek a rostoucího optimismu kolem obchodního vyjednávání USA a Číny. Japonský jen tak jako bezpečný přístav na finančních trzích koncem minulého týdne výrazně ztrácel.

Akcie a Komodity

Americká výsledková sezona začala pozitivně a pomohla akciovému indexu S&P 500 nad úroveň 2900 dolarů. V pátek byly zveřejněné výsledky velkých amerických bank a energetických společností, kterým se podařilo ve většině případů překonat očekávání a pozitivně tak překvapit trhy. Akciové trhy také ovlivnil rostoucí optimismus kolem obchodního vyjednávání USA a Číny a s tím spojený pokles rizikových přirážek, kdy index volatility VIX klesl po 13 bodů.

Ropa WTI v pátek silně zpevňovala zpět k 65 dolarům za barel, kde však vyšší ceny rychle odmítla a nakonec se usadila zpět pod 64 dolary za barel. Někteří analytici se začínají zamýšlet, zda například konflikt v Libyi není trochu přeceňovaný z hlediska možného výpadku dodávek ropy na trh.

Dnešní fundamenty

V 14:30 a 19:00 projev člena FEDu Evanse.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam