Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Ranní analýza: Nálada na trzích se nelepší, EURUSD nad 1.12

Autor: Štěpán Hájek

Akciové indexy drží pod tlakem nejistota kolem vývoje obchodního jednání mezi USA a Čínou. Na devizových trzích se nedaří australskému dolaru a naopak zpevňuje japonský jen. Ropa WTI mezitím nadále osciluje kolem cenové úrovně 62 dolarů za barel.

Forex

Obchodní napětí mezi dvěma největšími ekonomikami nechalo většinu devizových trhů klidných a jako bezpečný přístav se zachoval především japonský jen, který dne ráno opět mírně zpevňuje. Konec týdne byl především na dolarových párech v očekávání zveřejnění dat americké inflace. Ta však nijak výrazně nepřekvapila, čemuž odpovídala také reakce na trzích. Index spotřebitelských cen zrychlil na 2%, odhad byl na 2,1%. Jádrová inflace podle očekávání zrychlila na 2,1%. FED však při rozhodování o měnové politice preferuje tzv. PCE index, který se aktuálně nachází na 1,6%, tedy výrazně pod cílem centrální banky. Dorazily také lepší data z Británie, která pomohla britské libře k mírným ziskům. K výraznějším ziskům pomohla na kanadském dolaru data z trhu práce. Zaměstnanost rostla o 106 tis., očekával se růst o pouhých 10 tis. Míra nezaměstnanosti klesla na 5,7%. kanadský dolar tak zpevnil na všech měnových párech a dnes dopoledne po páteční korekci zisků, opět zpevňuje.

Akcie a Komodity

Podle očekávání v pátek vešly v platnost vyšší cla na dovoz čínských výrobků do USA v hodnotě 200 mld. dolarů. Dále se prověřuje zvýšení cel i na zbytek čínských dovozů převyšující objem 300 mld. dolarů. Indexy převážně však věří, že nakonec dojde z dosažení obchodní dohody a proto se tedy neponořují do výraznějších ztrát. V aktuálním týdnu bude zásadní, jakým způsobem bude reagovat Čína, jelikož možností má hned několik. O nervozitě na trzích vypovídá index volatility VIX na zvýšených úrovních a pokles výnosů z amerických státních dluhopisů.

Na komoditním trhu je na ropě stále fundament nakloněn na stranu býků a ti drží většinu zisků nad 60 dolary v případě ropy WTI. Trh tak zůstává díky americkým sankcím na Irán a Venezuelu spolu s produkčními škrty napjatý a hrozba zpomalení globálního růstu je pouze přechodnou záležitostí.

Dnešní fundamenty

15:10 projevy členů rady FEDU Claridy a Rosengren.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam