Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Čína zvyšuje cla na americké zboží, indexy opět ztrácí

Autor: Štěpán Hájek

Čínská reakce na americké zvýšení celních přirážek netrvala dlouho a Čína tak dnes reagovala vlastním opatřením. Pod tlakem jsou tak opět akciové indexy a americký dolar. Naopak se daří japonskému jenu a ropě, která umazala ztráty z minulého týdne.

Dění kolem obchodního sporu mezi USA a Čínou doprovází vývoj na trzích i začátkem nového týdne. Čína dnes reagovala na páteční zvýšení dovozních cel z 10 na 25% vlastním opatřením ve formě zvýšení cel na některé americké dovozy. Konkrétně se jedná o identické zvýšení cel z 10 na 25% na americké dovozy v hodnotě 60 mld. dolarů. Mělo by se jednat o širší škálu více jak 5000 produktů. Podle očekávání se jedná především o zemědělské výrobky včetně buráků, cukru nebo kuřecí a krůtí maso. Dvě největší ekonomiky světa minulý týden nedosáhly konsenzu, který by zajistil dosažení obchodní dohody, ačkoliv z obou táborů zazněly poměrně pozitivní komentáře se slovy jako „konstruktivní“ a „slibné“. Dosažení obchodní dohody by tak nadále mělo být hlavním cílem obou ekonomik a aktuální celní přestřelka bude pouze dočasnou eskalací konfliktu.

Na novinky však reagují trhy a akciové indexy dnes prohlubují své ztráty z minulého týdne. Americké akciové indexy aktuálně ztrácí více jak 2%, evropské více jak 1%. Japonský jen jakožto bezpečný přístav mezitím zpevňuje na nejvyšší úrovně od začátku února. Na ostatních devizových trzích je situace různorodá. EURUSD zpevňoval díky slabšímu americkému dolaru, své zisky však rychle odevzdává. Oslabuje britská libra, ačkoliv dnes nejsou na programu žádné zajímavější fundamenty. Jakožto riziková měna oslabuje australský a novozélandský dolar. Daří se také švýcarskému franku jakožto jednomu z bezpečných měn.

Hrozba zpomalení globálního růstu neovlivnila dnešní vývoj na ropě. Ta totiž zpevňuje kvůli zprávě ze Saudské Arábie, že dva její tankery byly v neděly napadeny v Perském zálivu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam