Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Přehled dne: Trump oddálil zavedení cel na evropské automobily, DAX a euro rostou

Autor: Štěpán Hájek

Americký prezident Donald Trump dnes pro změnu pomohl akciovým indexům a také euru, když oddálil zavedení cel na evropské automobily. Roste především německý akciový index DAX, naopak klesá americký dolar. Zlato je zpět pod 1300, ropa WTI téměř beze změny.

Trumpova administrativa směřuje svou pozornost především na Čínu a obchodní války na ostatních frontách zatím oddaluje. Konkrétně se Trump rozhodl oddálit zvýšení cel na evropské automobily o šest měsíců. Bílí dům má čas se rozhodnout do 18. května, zda přistoupí ke zvýšení cel na dovozy evropských automobilů z bezpečnostních důvodů. Podle zákona má administrativa dalších 180 dní na to přijít s oficiálním vyjádřením. Trump vidí cla jako prostředek k získání páky nad svými obchodními partnery jako je Evropská unie nebo Japonsko. Zpráva o oddálení cel pomohla především německému indexu DAX, který tak umazal ztráty od začátku aktuálního týdne. Daří se i americkým akciovým indexům, kde index S&P 500 umazal dopolední ztráty.

Na devizových trzích dnešní zpráva pomohla euru, které se dostalo na páru EURUSD ze spárů medvědů. Ty dostaly měnový pár pod cenovou úroveň 1.12, kam se mu pomohly horší data z Německa. Maloobchodní prodeje v USA v dubnu klesly o 0,2%, odhad byl na 0,2%. Americkému dolaru zpráva výrazně neublížila a ten do zveřejnění zprávy o odložení tarifů na evropská auta posiloval. Do obchodování nijak výrazně nepromluvilo ani zveřejnění kanadské inflace. Ta rostla podle očekávání na 2%, zatímco jádrová inflace zpomalila na 1,5%. Slabší inflace potvrzuje horší kondici kanadské ekonomiky od konce minulého roku, na vývoji na kanadském dolaru se však nic nezměnilo a ten posiluje v reakci na slabší americký dolar. Zároveň mu pomohla dnes silnější ropa. Ta roste navzdory nárůstu amerických ropných zásob o více jak 5 mil. barelů. Ropa WTI zpevňuje nad 62 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam