Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Snížení úrokových sazeb, dolar posiluje, snížení těžby ropy

Autor: Filip Vagrčka

RBA dnes ráno oznámila snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů z 1,25% na 1%. Jedná se tak o druhé snížení úrokových sazeb v řadě. Australská centrální banka tímto cílí především na snížení nezaměstnanosti a udržení inflace. Trhy toto rozhodnutí víceméně očekávaly, proto reakce na měnovém páru AUD/USD nebyla nijak výrazná. Trh reagoval především zvýšenou volatilitou a mírným růstem.

Dobrý den má za sebou americký dolar, který dokázal navázat na pozitivní sentiment z rána a posiloval proti všem hlavním měnovým párům navzdory tomu, že americké PMI v červnu kleslo z 52,1 na 51,7, což je nejnižší hodnota od října 2016, nicméně i takto slabá data dokázala překonat očekávání trhu, což dolaru pomohlo.

Na silné otevírací gapy bohužel nedokázaly navázat americké akciové indexy. S&P sice vytvořilo historické maximum 2981.53, bohužel své zisky nedokázaly indexy udržet a během odpoledne odevzdávaly své zisky. Největší propad přišel na indexu DOW JONES (US30), kterému se podařilo otevírací gap zcela vyplnit.

Podobný vývoj následoval i na trhu s ropou. Jak americká WTI tak severomořský BRENT odevzdaly během dne veškeré své zisky zpět. Kartel OPEC se během zasedání shodl na dalším snížení těžby, které potrvá po následujících 9 měsíců.

Vstup do nového měsíce nevyšel zemědělským komoditám, které navázaly na pokles z konce června. Nejvýrazněji včera ztrácel trh pšenice (WHEAT), která se propadla z 530,00 dolarů za bušl k 511,13 dolarům, na kterých trh zavíral.

 

Dnešní fundamenty

V 8.00 dojde ke zveřejnění maloobchodních tržeb v Německu, v 10.30 se dočkáme britského PMI a v 11.30 se vyjádří k aktuální měnové politice RBA její guvernér Philip Lowe. Ve 12.35 nás čeká proslov prezidenta Newyorského FEDu Johna Williamse, dále v 15.30 kanadského PMI a v 16.05 promluví také Marc Carney, který je předsedou BOE.

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam