Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Britská libra během druhého čtvrtletí

Autor: Štěpán Hájek

Nejzásadnější událostí pro Británii i nadále zůstává Brexit. Ten se podařilo na poslední chvíli oddálit na 31. října a z dosavadního vyjednávání lze vyčíst, že nebude překvapením, pokud bude Brexit znovu odložen. Libru od začátku roku ovládli prodejci, což způsobila právě politická nejistota spojená s brexitem. Ekonomická čísla od začátku roku na rozdíl od ostatních ekonomik vypadají celkem dobře, libru však nechávají poměrně klidnou. Právě lepší čísla z domácí ekonomiky by se však mohla projevit s odstupem času, jelikož centrální banka uvažuje nad zvýšením úrokových sazeb.

Brexit a další politické dění v zemi

Politické dění v Británii opět stálo za nejdůležitějšími pohyby na britské libře. Postupně narůstající nejistota vyústila v rezignaci dosavadní premiérky Theresy Mayové, které tak zbyly pouze oči pro pláč. Celý měsíc květen tak strávila libra v kleštích prodejců a až na krátkodobé výjimky, které primárně způsobila slabost amerického dolaru, se nepodařilo ztráty ani zkorigovat. Měnový pár GBPUSD se dostal až pod úroveň 1.27, kde byl naposledy na začátku letošního roku.

Británie nyní hledá nového premiéra a lídra konzervativců. Již proběhlo první kolo hlasování a někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson vzešel jako jasný vítěz. Podle britských komentátorů není Johnsonova pozice zdaleka jistá a nejvíce ji zřejmě může ohrozit on sám. Muž známý kontroverzními výroky by měl být při veřejných vystoupeních zdrženlivý. Johnson stejně jako Mayová nechce opustit unii bez dohody a bude zajímavé, jak bude postupovat s dohodou Mayové, kterou již parlament třikrát odmítl a EU odmítá o dohodě dále jednat. Johnson však slíbil svou rezignaci, nepovede-li se mu dotáhnout Brexit do 31. října.

Nálada v domácí ekonomice

Britská ekonomika se od začátku roku nadechla k poměrně silnému prvnímu čtvrtletí a její síla přetrvává i v dalších měsících. Výrobní sektor zintenzivnil svou aktivitu, když firmy v předstihu začaly hromadit objednávky před odchodem Británie z EU plánovaného na 29. března. To je podle analytiků jedním z důvodů, proč britská ekonomika od začátku roku tolik zrychlila. Britská ekonomika nakonec za první čtvrtletí expandovala o 0,5%, tedy dvojnásobek růstu za poslední kvartál v minulém roce.

Inflace v zemi dokonce zrychlila na 2,1% a pokud by se udržela nad inflačním cílem, mohla by centrální banka sáhnout ke zvýšení úrokových sazeb. Oproti ostatním centrálním bankám je zde pouze 8% pravděpodobnost snížení sazeb do konce roku a 32% šance růstu úrokových sazeb. Míra nezaměstnanosti v březnu v Británii klesla na 3,8%, tedy nejnižší úroveň od roku 1974. Situace je tak podobná jako v dalších ekonomikách, kde se potýkají s nedostatkem pracovních sil. Zaměstnanost v zemi dosáhla rekordní úrovně na 76%. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam