Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Měnící se fundament na EURUSD a jeho stálá cena

Autor: Štěpán Hájek

Na nejobchodovanějším měnovém páru se toho od začátku roku příliš nezměnilo. Především se příliš nezměnila cena, ale celkový náhled na měnový pár se od prvního kvartálu možná trochu ano. Americký dolar z pohledu úrokového diferenciálu zůstává ve výhodě, i když by se fundament mohl v následujících měsících mírně změnit.

Ekonomiky obou měn v druhém kvartálu vykazují známky výraznějšího ochlazení, a proto tak bude záležet na investorském sentimentu a také na tom jak ovlivní následnou poptávku po měnách.

Italské finance

Evropu ani v druhém čtvrtletí neopustily dosavadní politické nejistoty včetně Brexitu, který byl odložen na 31. října nebo italského dluhu, který znervózňuje finančníky napříč Evropou. Evropská komise nedávno oznámila, že chce zahájit s Itálii disciplinární řízení. Ta podle ní špatně hospodaří a navyšuje státní dluh, který stoupl na 132% HDP. Do roku 2020 by dokonce mohl růst na 135%, čímž by porušila fiskální pravidla Evropské unie. Do vývoje na měnovém páru by se situace kolem italských financí měla projevit pouze itradenními pohyby a do výraznějšího trendu by tak musely přispět některé z dalších nečekaných událostí.

Zpomalující dynamika růstu ekonomiky eurozóny

Evidentní zpomalení evropské ekonomiky v prvním kvartálu se zdálo být pouze přechodné, to se ovšem nepotvrdilo a například německá ekonomika, která je motorem evropské ekonomiky, postupně pokračuje v pozvolném zpomalení. S dalším zhoršením výhledu pro růst evropské ekonomiky v červnu dorazila německá centrální banka a pro letošní rok odhaduje růst o 0,6% z 1,6%, který předpovídala v prosinci. Zpomalující globální poptávka po německých automobilech a zpoždění kvůli novým emisním povolenkám ovlivnily prodeje automobilů, klíčového sektoru v Německu. Napětí v globální ekonomice a možnost zpomalení expanze globálního obchodu tak drží německý růst zkrátka.

ECB

Změna v aktuální politice ECB se všeobecně příliš neočekávala a poté, co banka oddálila sazby na příští rok, už věří v povolení šroubů měnové politiky málokdo. ECB na svém posledním zasedání reagovala na horšící se kondici v evropské ekonomice dalším oddálením výhledu pro růst sazeb minimálně na polovinu roku 2020. Špatnou zprávou je dále zpomalení jádrové inflace zpět pod 1% na 0,8%, což je výrazně pod 2% cílem centrální banky. Co víc, banka je v případě zhoršení ekonomického sentimentu připravena sazby klidně snížit nebo použít některé z dalších nástrojů měnové politiky, jako je kvantitativní uvolňování. 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam