Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Které instrumenty a fundamenty se aktuálně vyplatí sledovat a proč

Autor: Mgr. Petr Plecháč

Čínský yuan

Čínská lidová banka stanovila oficiální referenční bod pro yuan na 6.9996, což je lehce pod důležitou psychologickou úrovní 7. Yuan se kvůli umělému oslabení dostal během pondělní obchodní seance nad tuto hodnotu, kde se nachází i nyní. Na měnovém páru USDCNH je patrná reakce na umělé oslabení, dnes čínský yuan pokračuje v poklesu. K umělému oslabení své měny se Čína uchýlila pravděpodobně kvůli plánovanému zvýšení cel na zboží dovážené z Číny do USA.

USDCNH, H1

 

 

U.S. 10-letý státní dluhopis

Výnosy z 10-letého státního dluhopisu U.S. klesají od října roku 2018, kde byla na hodnotě 3.225 %. Posledním zveřejněným číslem je 2,064 % a investory bude zajímat, jaký bude mít tento trend pokračování a jaký bude další výhled.

 

Earnings

Indexy, jako je SP500, Nasdaq nebo DJIA, jsou momentálně pod velikým politickým tlakem. V pondělí zažil americký akciový index SP500 nejhorší den tohoto roku, den na to se ale zotavil a polovinu předchozí ztráty smazal. Za výrazným posílením stálo pravděpodobně earnings, tedy výsledky amerických firem, které jsou stále pozitivní. Technologické firmy dělají investorům radost a alespoň z části zlehčují aktuální geopolitické napětí mezi USA a Čínou.

US500, H1

 

 

Centrální banky

Po dnešním ranním nečekaným snížením úrokových sazeb, které předvedla Novozélandská centrální banka (RBNZ) ji následovala také Indická centrální banka. Ta snížila úrokovou sazbu již počtvrté v řadě, ve snaze povzbudit domácí ekonomiku. Centrální banky ve snižování sazeb následovaly FED, který úrokové sazby snížil minulý týden. Tyto kroky jsou banky mimo jiné nuceny vykonávat také z rostoucího sporu dvou největších ekonomik na světě, USA a Číny.

 

Ropa

Ceny ropy v průběhu včerejší seance klesly, ropa WTI včera odepsala 1,5 USD. Také zde hraje velikou roli spor mezi USA a Čínou a obava ze snižování poptávky po ropě z důvodu zpomalení celosvětového růstu. Investoři očekávají, že U.S. zásoby ropy opět klesnou, což by mohlo pomoci cenu ropy na čas stabilizovat.

WTI, Daily

 

 

Autor: Mgr. Petr Plecháč, Analytik Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam