Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Trump zmírnil cla, zvýšená volatilita na drahých kovech, špatná data z Činy a Německa

Autor: Mgr. Petr Plecháč

Dnes již máme za sebou data z Číny a Německa. Výsledky jasně dokazují dopad obchodní války mezi USA a Čínou. Trump včera zmírnil cla na dovoz zboží z Číny a do trhu vlil optimismus.

 

US prezident Donald Trump včera oznámil, že ze sankčního seznamu na dovezené zboží z Číny některé produkty úplně vyškrtne a na jiné uplatní plánované uvalení cel později. Trhy na danou zprávu reagovaly velmi pozitivně, např. akciový index SP500 společně s ropou posílil. Na zlatu a stříbru probíhal opačný scénář a trhy krátce po zveřejnění zprávy silně oslabily.

Pouze čas ukáže, o jak veliké uvolnění vztahů se jedná a zda pouze nedošlo k výběrům zisků na zmíněných trzích.

 

Včerejší pohyb na ropě WTI po zprávě o zmírnění cel

 

Včerejší pohyb na indexu SP500 po zprávě o zmírnění cel

 

Včerejší pohyb na stříbru po zprávě o zmírnění cel

 

 

Dnes proběhlo

Německé HDP za druhý kvartál dopadlo dle očekávání analytiků negativně a hodnota -0.1 % je vnímána jako medvědí signál. Německá ekonomika tedy klesla o 0.1 % a byla, jak analytici předpokládali, zasažena obchodní válkou mezi USA a Čínou. Také roční tempo růstu kleslo na nulu, což je nejhorší výsledek od roku 2013.

Průmyslová produkce v Číně dopadla hůře než se očekávalo a pokles z 6,3 % na 4,8 % je vnímán jasně negativně. Jedná se o 17leté minimum a není pochyb, že za nepříznivými údaji stojí také stupňující se obchodní válka mezi USA a Čínou. Investory bude nyní zajímat, jak se Čína k nepříznivým datům postaví a jaké opatření proti zpomalování ekonomiky použije.

 

Fundamenty, které dnes máme před sebou

V 10:30 bude reportován index spotřebitelských cen (CPI) v Británii. Tento index měří inflaci a měli bychom být připraveni na zvýšenou volatilitu na párech s GBP.

V 11:00 se dozvíme HDP eurozóny, které by mělo zůstat nezměněné na hodnotě 1,1 %.

V 16:30 můžeme očekávat zvýšenou volatilitu na ropě WTI, do trhů přijdou data US změny zásob ropy.

 

 

Autor: Mgr. Petr Plecháč, Analytik Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam