Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Co se dnes stalo, co je dobré sledovat a situace v pre-marketu

Autor: Mgr. Petr Plecháč

Z Číny a Německa přišly do trhů znepokojivé údaje, které prohlubují obavy z možné globální ekonomické recese. Dnes report US zásob ropy. Napětí mezi Čínou a Hongkongem neutichá.

 

Situace na americkém indexu SP500 napovídá, že snížení či posun uvalení cel na dovoz některého Čínského zboží nevnímají všichni investoři s takovým nadšením, jak se při včerejší seanci mohlo zdát. Vypadá to, že trh otevře s gapem blížícím se -1 %.

Index SP500 a dnešní oslabování v pre-marketu s profilací trhu

 

Napětí roste také mezi Čínou a Hongkongem a to se promítá i na měnovém páru USDHKD

USDHKD, Daily

Hongkongský dolar oslabuje již několik týdnů v řadě a všemu nemusí být konec. Podle posledních zpráv posílá Čína své tanky k území Hongkongu a roste obava z použití hrubé síly na tamní probíhající demonstrace.

 

Dnes proběhlo

Německé HDP za druhý kvartál dopadlo dle očekávání analytiků negativně a hodnota -0.1 % je vnímána jako medvědí signál. Německá ekonomika tedy klesla o 0.1 % a byla, jak analytici předpokládali, zasažena obchodní válkou mezi USA a Čínou. Také roční tempo růstu kleslo na nulu, což je nejhorší výsledek od roku 2013.

Průmyslová produkce v Číně dopadla hůře než se očekávalo a pokles z 6,3 % na 4,8 % je vnímán jasně negativně. Jedná se o 17leté minimum a není pochyb, že za nepříznivými údaji stojí také stupňující se obchodní válka mezi USA a Čínou. Investory bude nyní zajímat, jak se Čína k nepříznivým datům postaví a jaké opatření proti zpomalování ekonomiky použije.

V 10:30 byl reportován index spotřebitelských cen (CPI) v Británii. Pomocí tohoto indexu se měří inflace, která nám slouží jako indikátor zdravé ekonomiky. Analytici očekávali mírné snížení z 2.0 %  na 1.9 %, takže výsledek 2.1 % byl trhem vnímán velmi pozitivně a na měnovém páru GBPUSD můžeme být svědky alespoň dočasného růstu.

 

 

V 11:00 byla zveřejněna data HDP eurozóny, která zůstala nezměněna na hodnotě 1,1 %.

 

 

Fundamenty, které dnes máme před sebou

V 16:30 můžeme očekávat zvýšenou volatilitu na ropě WTI, do trhů přijdou data US změny zásob ropy.

 

 

Autor: Mgr. Petr Plecháč, Analytik Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam