Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

NFP dopadl nad očekávání a pomohl indexům na nová maxima

Autor: Štěpán Hájek

Páteční seance plná zajímavých makordat pomohla akciovým indexům na nová historická maxima a dostala pod tlak americký dolar, který ztrácí na většině z měnových párů. Zveřejněna byla data z amerického trhu práce NFP a výrobní PMI ze Spojených států. Především výrobní PMI nedopadlo moc dobře a znovu upozornilo na horší sentiment ve výrobním sektoru.

Dnešní seance se vydařila rizikovým aktivům, které si připisují další cenná procenta. Daří se především americkým akciovým indexům a ropě WTI, která zpevňuje po včerejším mírném výprodeji zpět nad úroveň 55 dolarů za barel. Nová historická maxima mezitím vytvořil americký akciový index S&P 500. Pomohla mu především velmi dobrá data z amerického trhu práce. Report NFP naznačil, že se americké ekonomice podařilo vytvořit 128 000 nových pracovních míst, což bylo výrazně nad očekávanými 89 tisíci. Podařilo se také pozitivně zrevidovat data za září na 180 tisíc pracovních míst. Mzdy i nezaměstnanost podle očekávání pouze stagnovaly, což není příliš pozitivní pro inflaci.

Po datech z trhu práce investory mírně vylekalo zveřejnění výrobního PMI v USA. To sice mírně vzrostlo ze 47,8 na 48,3 bodů, stále však pod očekávanými 48,9 body. Pozitivní sentiment na akciovém trhu fundament nijak neovlivnil, ačkoliv se situace ve výrobním sektoru evidentně výrazněji nelepší. Tomu by mohl pomoci Donald Trump, který uvedl, že brzy oznámí místo, kde bude oficiálně podepsána částečná obchodní dohoda s Čínou. Ta by měla být první fází reprezentující 60% celkové dohody s Čínou.

Slábnoucího amerického dolaru dnes využilo euro, které dále zpevňuje směrem k úrovni 1.12. Investoři na americkém dolaru dnes sází na menší pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb. To naznačil na zasedání FEDu tento týden guvernér Powell, když upozornil, že další snížení sazeb nepřijde, pokud inflace nebude projevovat známky zrychlení.

Upozornění: Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam