Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Německo se vyhnulo recesi, důvěra v českou ekonomiku poklesla

Autor: Věra Kunická

Nová data z Německa upozornila, na fakt, že německá ekonomika unikla recesi a ačkoliv velmi pomalu, tak stále roste. Zajímavé bude sledovat jak na data z německá navážou ostatní ekonomiky a zda bude zpomalení růstu v Evropě pokračovat. 

Německý statistický úřad v pátek 22/11 2019 uveřejnil, že HDP Německa za 3. kvartál se zvýšilo o 0,1 %. Německo se tak vyhnulo recesi, kdy recese je definována dvěma za sebou jdoucími kvartály, které musí skončit v záporu.  To se ovšem nestalo, HDP za 2. kvartál se sice snížilo a to o 0,2 %, ale navázalo na 1. kvartál, kdy došlo k jeho zvýšení o 0,5%.

Německá ekonomika je nyní oslabená i zpomalením růstu světové ekonomiky, dále také situací ve Velké Británii a jejím plánovaným odchodem z EU, který stále ještě není dořešen. Rovněž tak obchodními spory mezi USA a Čínou.

Dle vládní prognózy největší ekonomiky v Evropě, Neměcko očekává letošní růst HDP o 1,4 % a příští rok růst o 1%. Na uveřejnění těchto dat, zareagovaly i akciové trhy a index Dax posílil v pátek o 0,2%.

Trochu jiná je situace je nyní v České republice.

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu poklesla, byť mírněji než v říjnu. Je tak nejnižší od července 2014. Nálada spotřebitelů se propadla nejníže od října 2014. Dále poklesl také sentiment v podnikatelské sféře, který je nejhorší od května 2014.

Roste zejména obava spotřebitelů ze zhoršení vlastní finanční situace, obava z nezaměstnanosti a inflace se ovšem v porovnání s říjnem nezvýšila.

Do dalších měsíců je však třeba počítat převážně s dalším poklesem celkově důvěry v českou ekonomiku. Pokles bude odrážet postupující sestupný trend.  

Graf: Hodinový graf indexu DAX (Zdroj: BossaFX)

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

zpět na seznam