Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Co s těmi akciemi?

Autor: Štěpán Hájek

Akciový trh působí skálopevně poblíž rekordních maxim a riziko koronaviru a výraznějšího zpomalení globálního růstu ho v podstatě nechává ledově klidným. Valuace jsou však na extrémních úrovních a některé investiční společnosti již začínají přehodnocovat svůj náhled kvůli jistým imbalancím, které můžeme sledovat a hlavně kvůli očekávání poklesu zisků společností kvůli nižší poptávce a narušení dodavatelských řetězů způsobených koronavirem. Důvěra v pokračování býčího trhu a optimismus již překonává úrovně z roku 2007, a ačkoliv časovat trh není vždy nejlepší rozhodnutí, je potřeba být připraven na vše, co by mohlo přijít.

Jak americké, tak evropské akcie jsou na rekordních úrovních a analytici společnosti JP Morgan přehodnotili svůj výhled a po dlouhé době odstoupili od preference amerického akciového trhu a dali přednost tomu evropskému. Pokud se však podíváme na čem, je jejich výhled postaven, jedná se především o vylepšení předstihových ukazatelů v Evropě, které již byly na tak nízkých úrovních, že pouhá stagnace znamenala pro některé investory signál, že se blíží lepší časy. Zároveň předpokládají, že hrozba koronaviru nebude tak výrazná a finanční trhy zůstanou vůči jeho dopadům odolné.

Situace se má trochu jinak. Společnost Apple začátkem týdne varovala, že tržby za první kvartál mohou být pod jeho původním očekáváním. Se zhoršením svých výhledů pro zisky budou pravděpodobně přicházet i další společnosti, které buď realizují část svých zisků v Číně anebo jsou závislé na čínské výrobě. Čínský trh představuje pro Apple 15% z celkových zisků a koronavirus má za důsledek také menší provoz v čínských obchodních domech. Produkce čínských továren podle Morgan Stanley dosáhla pouze 30 – 50% normálních úrovní. Ke konci měsíce by měla vzrůst až na 80%, to ovšem může znamenat pro čínskou ekonomiku zpomalení za první kvartál až na 3,5%.

Právě uprostřed všeho dění způsobeného koronavirem vypadají ceny akcií možná až příliš vysoko. Podle nejnovějšího průzkumu Michiganské univerzity sentiment na akciích vnímá 66% respondentů pozitivně a očekávají, že v průběhu letošního roku budou pokračovat v růstu. Před zvolením Donalda Trumpa věřilo býčímu trhu pouze 51% respondentů. Současně je důvěra v býčí trh na vyšších úrovních, než v roce 2007. Nejedná se o zas tak pozitivní zprávu. Optimismus přesáhl úroveň 60% čtyřikrát od začátku měření a akcie velmi brzy poté reagovaly korekcí o 10-47%. Horších indikátorů je, ale více. Například výnos z desetiletých amerických dluhopisů je poblíž historických minim na úrovni 1,54%. To je pod dividendovým výnosem indexu S&P 500, který je na 1,7%. Nízké výnosy z dluhopisů odráží obavy investorů z vývoje ekonomiky a korporátních zisků. Korekce na trhu s dluhopisy je tak také opodstatněná. Manažeři fondů potom mají těžší opustit riziková aktiva navzdory aktuálním valuacím, zatímco centrální banky snižují úrokové sazby a zlevňují dluhy pro buy backy.

Akcie jsou tak s aktuálním oceněním velmi náchylné na horší výsledky společností. Typické spouštěče recese jako vyšší úrokové sazby a zadlužení soukromého sektoru jsou však postrádány. Investoři nicméně možná podceňují dopad koronaviru na výsledky společností. Čínská ekonomika je šestkrát větší, než při epidemii SARS v roce 2003 a čínský turismus zahrnuje 0,3% ze světového HDP. Výhled pro růst zisků je relativně skromný a od minulého roku se začaly rozevírat nůžky mezi kapitalizací společností a růstem zisků, podobně jako před dot-com krizí v roce 2001.

Dlouhodobější medvědí trh i přesto není moc pravděpodobný, ale možnost korekce je zde stále větší. Centrální banky aktuální kurz své měnové politiky nejspíš nezmění a dále budou všemi nástroji podporovat v růstu akciový trh. Tvrdá ekonomická data jdou trochu stranou a tak nám zbývá sledovat právě zisky společností a jejich výhledy, které by se vinou koronaviru a jeho šíření mohly zhoršovat. Nastolený trend však také může klidně pokračovat a to hlavně díky centrálním bankám. Čínské akcie se díky stimulům z Pekingu chovají, jako kdyby jen velmi nízké riziko a pomohly z nich udělat za poslední týdny jedny z nejlépe performujích titulů na finančních trzích.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 

zpět na seznam