Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 14. října

Autor: Bossa

Středa přináší posílení dolaru vůči měnám rozvíjejících se trhů a smíšené výsledky ve skupině G10. Zde je libra nejslabší, protože ztrácí s rostoucími obavami, které přichází kvůli požadavkům dalších omezení týkající se pandemie koronaviru.

Premiér Johnson připustil, že pokud tento týden oznámený třífázový restrikční systém selže, bude zaveden 2–3 týdenní blokovací mechanismus a vláda bere tyto plány vážně. Zároveň se vracejí obavy z neúspěchu summitu EU o brexitu, který je naplánován na konec týdne. Tentokrát evropští politici tvrdě tlačí na to, aby Britové udělali ústupky, a hrozí, že jinak bude zahájen postup přípravy EU na brexit bez dohody. To vše je však součástí vyjednávacího boje, začátkem týdne zdroje EU neformálně připustily, že počítají s tím, že dohoda o obchodní dohodě může být uzavřena až ve druhé polovině listopadu.

Horší jsou dnes také skandinávské měny (NOK a SEK), které jsou tradičně citlivější na globální nálady. Tyto, kromě obav o obnovení radikálnějších pandemických omezení v mnoha zemích (zejména v Evropě - včerejší krok Holanďanů), závisí také na zprávách týkajících se možné fiskální podpory. Výrazným kontrastem v těchto dvou aspektech mohou být jejich dlouhodobé účinky. V USA se politici nemohou dohodnout ani na minibalíčku ve výši 500 miliard dolarů (místo širšího čtvrtého fiskálního balíčku, který bude s největší pravděpodobností zpracován po volbách).
V Evropě bude finální jednání o záchranném balíčku spravovat Evropská komise, která slibuje, že bude "tvrdý" (tyto rozhovory se budou konat v příštích týdnech a pravděpodobně se objeví na titulcích).

Druhým extrémem jsou měny tzv. protinožců, i když jejich přírůstky vůči USD nejsou velké (pouze 0,2%). AUD čeká na zítřejší údaje o trhu práce a projev prezidenta RBA a NZD byla podpořena slovy zástupce vedoucího RBNZ (Hawkesby). V jeho prohlášení nebyly žádné nové „holubičí" zmínky, přestože dal jasně najevo, že ekonomika bude vyžadovat další podporu měnové politiky.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam