Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 16. října

Autor: Bossa

Wall Street včera večer smazal předchozí propad poté, co se objevily zprávy, že Donald Trump je ochoten usilovat o dohodu s demokraty o čtvrtém fiskálním balíčku, ačkoli vůdce republikánské většiny v Senátu naznačil, že dohoda by měla být uzavřena po listopadových volbách.

Hlasatelka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi mezitím varovala před odkládáním tak důležitého problému pro ekonomiku. Stručně řečeno - demokraté začínají využívat problém fiskální podpory k útoku na Trumpa, a proto může Trump vysílat signály urovnání častěji - ale přijde z toho něco?

V USA se naděje na fiskální dohodu vztahovaly na situaci kolem COVID. Obavy kolem koronaviru včera vedly k přesunu globálního trhu do režimu risk-off (únik od rizikových aktiv k bezpečným), což dalo silný impuls pro posílení dolaru. Dnes je situace klidnější - ale mluvíme o pozastavení přírůstků, nikoli o zásadní korekci (změny nepřesahují 0,1%).

Nejslabším dnešním dolarem je ten australský, který po včerejším úderu RBA nemůže růst (prezident Lowe oznámil snížení úrokových sazeb). Dnes je AUD zatížen dalšími zprávami o zhoršování hospodářských vztahů s Čínou - počátkem týdne byl pozastaven dovoz uhlí z Austrálie a dnes bavlny.

V Evropě upozorňuje summit EU o brexitu. Po včerejším jednání s politiky se objevila prohlášení hlavního vyjednavače na britské straně (Frost), který byl zklamán pasivním přístupem EU, která se podle všeho méně stará o kompromis. Tyto zprávy zahýbaly librou, ale na krátkou dobu.

Dnes ráno šéf britského ministerstva zahraničí (Raab) připustil, že na obou stranách panuje dobrá vůle a že stále existuje šance na dohodu. Výsledkem je, že GBPUSD posílil na 1,2920. Na webu Politico se objevilo zajímavé vlákno o euru, které s odvoláním na zdroje tvrdí, že vedoucí představitelé EU měli odmítnout možnost zvýšení výše podpory v tzv. záchranný balíček, na kterém by Evropský parlament trval.

Je to signál, že toto téma může v příštích týdnech začít pronikat do mainstreamových zpráv.

Dnes EURUSD zůstává nad 1,17. Hlavním tématem však budou statistiky koronaviru a možná další omezení zavedená jednotlivými vládami.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam