Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 16. listopadu

Autor: Bossa

Pondělí přináší pokračování tendence z konce minulého týdne - zisky na akciových trzích a pokračování oslabování dolaru na širokém trhu.

I přes obtížnou situaci kolem COVID-19 vnímají investoři informace o nezvažování vážnější blokády v USA, pozitivní, ačkoli vzájemná nepřátelství mezi současnou a novou administrativou USA jsou znepokojující, což může bránit efektivnímu toku relevantních informací. Výsledkem je, že rozhodnutí jsou přijímána na místní úrovni - další kroky zvažují newyorské úřady a ty již byly přijaty těmi, kdo přijímají rozhodnutí ve Washingtonu, Oregonu a Kalifornii. Prezident Donald Trump uvedl, že vakcína Pfizer bude k dispozici všem Američanům od dubna. Vedoucí vládního týmu COVID (Slaoui) zase informoval, že tento týden by se měly objevit pozitivní zprávy o vakcíně vyvíjené koncernem Moderna. V Evropě společnost Johnson & Johnson oznámila zahájení další fáze třetí fáze testování své vlastní vakcíny.

Trhy se nestarají o spekulace, že současná administrativa USA hodlá zesílit restriktivní politiku vůči Číně - další omezení čínských společností a sankce vůči stranickým úředníkům jsou možné. Nejsou však plánovány žádné další kroky směrem k Tchaj-wanu, a proto pravděpodobně není na trzích viditelná žádná zásadní reakce. Investoři také očekávají, že Bidenova administrativa bude usilovat o vyváženější politiku vůči Pekingu, i když tyto naděje jsou založeny na skromných prohlášeních.

V Evropě možná přitahuje pozornost téma brexitu, protože poradce premiéra Johnsona Dominic Cummings rezignoval dříve, než se očekávalo. Byl spolu s Johnsonem jedním z architektů kampaně za brexit v roce 2016, ale jeho rezignace přímo nesouvisí s nedávnou patovou situací v rozhovorech s EU. Bylo zajištěno, že to neovlivní průběh obchodních jednání, i když probíhají velmi pomalu - zprávy z EU neustále přicházejí s tím, že v klíčových otázkách se děje jen málo a šance na kompromis v příštích dnech jsou malé. Navzdory těmto zprávám zůstává libra relativně stabilní.

Nejsilnějšími měnami G-10 jsou dnes norská koruna a měny protinožců (tradičně v situaci většího ochoty riskovat). Na širokém trhu jsou vůdci jihoafrický rand a mexické peso, zatímco turecká lira ztrácí, což napravuje posílení z minulého týdne.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam