Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 18. listopadu

Autor: Bossa

Recese akciových trhů viditelná v noci neovlivnila devizový trh - dolar napříč celým trhem ztrácí, v prostoru G-10 nejvíce získávají měny AUD, NZD a skandinávské koruny, což je charakteristické pro režim globálního rizika. Knot zahrnuje mimo jiné libra, které mohou ublížit zprávy, že premiér Boris Johnson není přesvědčen o obchodní dohodě s EU příští týden a téma může být posunuto až do poloviny prosince a není vyloučena situace, kdy k tomu může dojít i později, zatímco v lednu by byla záložní řešení.

Zhoršující se nálada na asijských akciových trzích souvisela s katastrofickými statistikami COVID pro Japonsko, což si pravděpodobně vyžádá zavedení přísnějších omezení. V jedné z oblastí Austrálie bylo také zavedeno místní 6denní uzamčení. Špatná situace v USA stále přetrvává a místní úřady se rozhodly zavést další omezení (Ohio, Illinois, město Los Angeles). V Evropě máme lepší náladu - francouzský prezident Emmanuel Macron včera oznámil, že v polovině příštího týdne může být rozhodnuto o zrušení některých omezení (pokud to situace pandemie dovolí).

Pokud jde o fiskální podporu v USA, snaží se demokraté pod vedením šéfa Sněmovny reprezentantů a vůdce menšin v Senátu zahájit obnovenou diskusi o nezbytném výdajovém plánu v souvislosti s pandemií. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell zatím není příliš ochotný mluvit a opakuje, že řešením je připravený balíček v hodnotě 500 miliard dolarů. Agentury rovněž citovaly včerejší prohlášení šéfa Fedu, který dal jasně najevo, že centrální banka by měla být připravena jednat, protože situace zůstává obtížná a nejistá (nic nového).

Důležitým tématem v Evropě je téma polsko-maďarského veta proti rozpočtu EU a záchranný plán. Navzdory vznikajícím hrozbám (z Německa), komisař EU Gentiloni věří, že bude nalezen politický kompromis. Bude to však řešení navržené například Nizozemskem, které by schválilo výdajový program prostřednictvím mezinárodních dohod a obcházelo dvě vzpurné země? V každém případě existuje jen málo důkazů o tom, že trhy považují problém veta za skutečně důležitý.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam