Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 13. ledna

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

Po úterním oslabení dolaru, které přerušilo třídenní zisky měny na širokém trhu, se ve středu ukazují smíšené náznaky a mírné změny. U výnosů US-Treasuries dochází k mírné korekci, což může souviset s dalšími včerejšími komentáři členů FED.

Jejich obecný kontext je takový, že při zvažování načasování zahájení diskuse o tzv. zužování je stále příliš brzy, k tomu by mohlo dojít, kdyby oživení ekonomiky bylo mnohem silnější, než se očekávalo. Ve výchozím nastavení by se rozsah nákupů v rámci programu QE letos neměl měnit. To v kombinaci s prognózami fiskálních stimulů v řádu bilionů dolarů (podrobnosti má zítra předložit Joe Biden), může vést k další vlně oslabení dolaru na trzích. Také ve čtvrtek má Sněmovna reprezentantů oficiálně zahájit Trumpovo obžalovací řízení. Včera byl schválen návrh, který vyzývá viceprezidenta Mikea Pencea k zahájení procesu s odvoláním na 25. dodatek k ústavě. Již naznačil, že to neudělá, ale chování šéfa republikánské většiny v Senátu může být překvapením - podle zdrojů má Mitch McConnell váhat a je přesvědčen, že Trump by měl čelit obviněním z nedávných událostí na Kapitolu. Finanční trhy si jsou dobře vědomy, že případný Trumpův proces bude demokratickou „politickou kampaní“ a nebude mít velký význam vzhledem k tomu, že Biden převezme moc 20. ledna.

V předmětu COVID máme pouze zprávy o zavedení dalších omezení nebo rozšíření stávajících. Japonský premiér dnes na tiskové konferenci oznámí rozhodnutí zavést výjimečný stav v dalších sedmi prefekturách. Uzamčení bude probíhat také v kanadské provincii Ontario. Nizozemský předseda vlády se zase rozhodl prodloužit omezení do února.

Dnes patří norská koruna, libra, frank a jen k nejsilnějším měnám. Zdánlivě iracionální růst britské měny směrem vzhůru je založen na komentářích guvernéra Bank of England, který včera důrazně odmítl scénář negativních úrokových sazeb, ačkoli naznačil, že příští měsíce by byly pro ekonomiku obtížné. GBPUSD je již na vrcholu od začátku ledna na 1,3702.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam