Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

OKEM ANALYTIKA - Fed má obtížný úkol

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

Lednové zasedání FED bylo holubičí než prosincové - tvůrci politik věnovali větší pozornost ekonomickým výhledům s ohledem na vleklou pandemii, ale také učinili budoucí „trendy“ závislými na příchozích informacích o dynamice očkování, a ta je v USA poměrně dobrá, i když ne zcela uspokojivá. Nicméně Bidenova administrativa dělá vše pro to, aby tento trend ještě více urychlila (do konce července by měl každý dospělý Američan, který si to přeje, dostat dávku vakcíny), což usnadňuje vytváření tržních očekávání. To také vysvětluje, proč byla slabší data z trhu práce za leden nebo nižší než očekávaná základní inflace CPI v posledních týdnech ignorována.

Dnes v noci tedy trhy nebudou věnovat pozornost obecnostem, ale malým detailům. Oficiálně je příběh FED stále stejný - není důvod ani uvažovat, kdy diskutovat o změnách ve tvaru měnové politiky. Podrobná diskuse však může ukázat, na co mohou tvůrci rozhodnutí Fedu počítat a co budou muset v budoucnu obětovat. Jelikož mají v úmyslu ignorovat inflační pochod směrem k cíli, hodlají jednat aktivněji později, až bude trvale zakotven na vysoké úrovni? Fed se stal rukojmím na finančních trzích, takže radikálnější kroky by mohly mít nežádoucí účinky v podobě extrémní volatility.

Dnes ráno byly výnosy desetiletých dluhopisů na úrovních vyšších než v březnové pandemické krizi, která donutila Fed přijmout velmi radikální opatření, včetně programu QE. Přišli jsme do úplného kruhu... otázka zůstává otevřená, je to signál?

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam