Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 18. února

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

Čtvrtek přináší smíšené hodnoty na trzích s malou volatilitou. Dolar mírně oslabuje, ale nejsilnější ve skupině G10, libra získává pouze 0,23% a nejslabší NOK ztrácí 0,10%. Mírné posílení jenu vůči dolaru přitahuje pozornost, což může být reakcí na zastavení výnosů u desetiletých amerických dluhopisů kolem 1,30%. (Přestávky nad touto úrovní čelí většímu útoku). Poznámky z lednového zasedání FED zveřejněné včera večer byly v podstatě opakováním toho, co trh již ví - tvůrci politik nebudou reagovat, dokud nebudou splněny cíle měnové politiky, a podle jejich názoru zbývá ještě dlouhá cesta. Na trhu (zejména na dluhu) existují názory, že stimulační balíček prezidenta Bidena ve výši 1,9 bilionu USD může být příliš velký vzhledem k nedávnému nárůstu údajů o maloobchodním prodeji, což ukazuje, že Američané spěchali ke konzumaci již v prosinci, příspěvek, a pandemická situace se začíná normalizovat (navíc podle Bílého domu do konce července každý dospělý Američan, který chce dostat dávku vakcíny). Finanční trh stojí obkročmo a přemýšlí, jaký vzor bude hrát dál. Teoreticky nejpravděpodobnější je návrat ke střednědobému trendu, tj. riziko s nárůstem akciových trhů a komodit a slabší dolar. Katalyzátorem tohoto kroku by měla být výše zmíněná stabilizace na americkém dluhovém trhu po nedávných nárůstech výnosů.

Včera se v čínském deníku Global Times objevil článek o dřívějších spekulacích Financial Times, že Čína uvažuje o omezení vývozu vzácných zemin do USA. Podle vysoce postavených partnerů GT tato možnost není zohledněna, ačkoli si Číňané vyhrazují právo zavést v budoucnu určitá omezení pod záminkou tzv. národní bezpečnost. Prozatím tedy toto téma, stejně jako v říjnu loňského roku. byl zameten pod koberec, ale efekt byl dosažen - Peking nepřímo Washingtonu připomněl, že má v rukávu také esa, kterými by si mohl připomenout své postavení ve vzájemných vztazích, pokud by to mělo být pro Čínu nepříznivé. Drsné přátelství - nic víc k tomu. Přesto je dnes jüan z hlediska dolaru nejslabší měnou, i když ztrácí pouze 0,3%.

V Evropě je patrné mírné oživení eura. Vláda Maria Draghiho získala jasnou podporu od italského Senátu, který jí dává silný mandát pro další kroky (takový scénář se však očekává již několik dní). Důležitějším vláknem pro jednotnou měnu budou zítřejší indexy PMI za únor.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam