Seznam článků Seznam článků

Zpět na celou stránku

Situace na trzích 19. února

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

Dolar je v pátek na širokém trhu mírně slabší. Nejlépe si vedou antipodové měny (AUD a NZD), následované EUR (EURUSD se prolomí nad 1,21) a poté SEK a JPY (USDJPY po nedávném zvýšení výnosů dluhopisů nadále klesá v očekávání stabilizace amerického dluhového trhu). Nejhorší jsou SAI a CAD, které mohou souviset s korekcí cen ropy.

Výše zmíněné výnosy dluhopisů se v posledních dnech zastavily kolem 1,30 procenta. (u 10letých cenných papírů) po předchozích významných nárůstech. Je obtížné posoudit, zda se jedná o krátkou pauzu nebo potenciální strop (v rozmezí 1,30–1,35%), který nebude po určitou dobu narušen. To znamená nejistotu, která ovlivňuje mnoho aktiv, která nejsou schopna pokračovat v trendu. Otřesy lze vidět na Wall Street (S & P500 má kolem 3500 bodů) nebo na komoditním trhu. Teoreticky je však pravděpodobnější návrat k dřívějšímu modelu rizika se slabším dolarem a novými maximy o Wall Street a dalších rizikových třídách aktiv. Devizový trh se již snaží jít touto cestou, ale potřebuje podporu...

V agenturních vláknech upozorňuje téma týkající se fiskálního balíčku Joe Bidena. Očekává se, že sněmovna o něm bude hlasovat na konci příštího týdne, ale hra v Senátu bude stejně klíčová. Na skutečnost, že je to naprosto nutné, znovu poukázala vedoucí oddělení financí Janet Yellenová a současně zmírnila obavy některých účastníků trhu (zejména těch na dluhovém trhu), že by se rozsah stimulace mohl změnit to bude pro Fed velkou zátěží. Yellenová rovněž poukázala na téma dalšího balíčku připraveného správou Bidena, tentokrát týkajícího se infrastrukturních aktivit. Podle myšlenek demokratů, kteří na tom pracují, je nepravděpodobné, že překročí 3 biliony dolarů. Zpracováno to bude až po zavedení aktuálního fiskálního balíčku, tj. nejdříve v dubnu. Důležité však jsou plány, jak to spojit se zvýšením daní, a Yellenová to nevyloučila. Toto vlákno se může postupem času ukázat jako větší zátěž pro akciové trhy.

Dnes jsou v centru pozornosti odhadované hodnoty indexů PMI z eurozóny za únor. Skvělá čtení pro průmysl přitahují pozornost, ale služby stále kulhají (to lze snadno vysvětlit prodlouženým blokováním). Budeme také znát odhady PMI pro Spojené království (10:30) a USA (15:45), ačkoli tam jsou důvěryhodnější výpočty ISM.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.

zpět na seznam